Body křížené na ramenou

Kdo si oblíbil body s křížením na ramenou, mám pocit, že je to asi nejčastější typ, který se dá koupit, může zkusit ušít. Je velmi jednoduché upravit třeba střih se zapínáním vpředu nebo na rameni na střih s křížením na ramenou. Stačí si od ramenních švů dolepit ke střihu "obloučky", které budou po okraji směrem k rukávům kopírovat střih dílu, do kterého oblouček přesahuje. Délku a tvar "obloučku" si obkreslete nebo změřte podle některého používaného oblíbeného body nebo prodlužte ramenní díl cca o 5cm a zaoblete.

Střih, který jsem upravovala já je z Ottobre 1/2012, střih č. 7 - první postup - na fotkách bílé body. MacíkP, která mi poskytla fotky  na kterých je nafocené černé body - viz druhý postup, okopírovala střih přímo z koupeného body. Ideální varianta, pokud máte některé body oblíbené právě pro jeho střih.... . Pokud jste se pustily do čtení tohoto článku, doporučuji přečíst si oba postupy. Už proto, že MacíkP má další způsob, jak začisťovat a zkončovat OL šev.Na vel. 56 budete potřebovat cca 50 cm jerseye a 3 baby druky. Plus běžné šicí potřeby.


 • Vykopírujeme si střih, upravíme dle potřeby a nastříháme všechny potřebné díly. Na nastříhané díly si vyznačíme místo původního ramenního švu - potřebujeme pak přesně na sebe položit křížené díly a střed rukávu. 
 • Pokud budete našívat aplikaci, našijte ji ještě před sešíváním dílů. 
 • Olemujeme si horní okraje výstřihu předního a zadního dílu, postup zde.

 • Zažehlíme si záložky na rukávech a také přišijeme.

 • Položíme na sebe přední a zadní díl tak, jak se budou křížit - značky si srovnáme na sebe (z lícu leží zadní díl leží svými "obloučky" na předním díle, z rubu tedy položíme obloučky předního dílu na zadní díl). V místě značky si díly sešpendlíme. Lícem na líc k takto připraveným dílům přišpendlíme i rukáv. Opět si srovnáme značky na sebe. Rukávy přišijeme.
 • Sešijeme jeden boční šev v jednom sledu s rukávovým švem.

 • Olemujeme spodní okraj body.

 • Sešijeme druhý boční šev. Konce OL švů začistíme, jak na to zde.


 • Nacvakáme druky a máme hotovo. Vše vám zabere cca 1 hodinu - střih i šití. Rychlovka viďte?
Postup šití kříženého body podle MacíkaP. 

Až na drobnosti postupujeme s MacíkemP stejně, vyberte si ten, který vám bude více vyhovovat. Na následujícím postupu můžete vidět, že i bez coverlocku můžete s dvojjehlou vykouzlit krásný lem.

 • Opět začínáme tím, že si připravíme střih a nastříháme potřebné díly.
 • Olemujeme si přední i zadní díl - kolem výstřihů i v dolní části body, u tohoto postupu také okraje rukávků. 


 • Sesadíme si přední a zadní díl k sobě, tak aby se dobře křížily. Napasujeme rukávy a sešijeme.
 • Sešijeme oba boční švy. MacíkP nalezla další způsob jak začít a ukončit OL šev bez dalšího zapošívání atd. Podle mě skvělá vychytávka, zkusím hned, jak budu něco šít. No, k věci. Začnu nejdříve jak zakončit, zdá se mi pak pochopitelnější, jak začít šít a současně začistit.                      Šev zakončíte tak, že jakmile se dostanete na konec látky, zvednete si patku, sešitý šev si otočíte zpět pod OL a po švu se pár cm vrátíte (jen si dejte pozor, ať si nožem neproříznete ten původní). Pak už jen nitě ušmiknete a je hotovo. Dle zkušeností MacíkaP to bezvadně drží a nepovoluje. No a začínáte obdobně. Nejprve začnete sešívat pár cm směrem k okrajům sešívaných dílů, na konci si zvednete patku, sešívané díly otočíte a pak se po švu vracíte a pokračujete až nakonec sešívaných dílů. Zakončíte tak, jak už jsem napsala. Na fotkách níže je nejprve ten začátek a pak zakončení švu. Skvělá vychytávka, ne?
 


 • No a nacvakáme druky. A je hotovo :-)
1 komentář: