Dětské kraťasy - postup pro úplné začátečníky

Po tričku (takové základní verzi, bez aplikací a složitostí) si můžete vyzkoušet ušít kraťásky. Opět jde o základní šití, bez kapes, aplikací atd. Postup je velmi jednoduchý a opravdu ho zvládnou i úplné začátečnice.
Stejně jako u následujících kraťásků můžete postupovat i u šití tepláčků či pyžamových kalhot. Když střih doplníte o kapsy nebo aplikace, budete mít parádní katě. Vybraný střih - nějaký základní - můžete posléze různě upravovat a vylepšovat, doplňovat.

 • Vykopírujeme si střih, připravíme si látku a  díly si vystřihneme.
 • Na fotkách vidíme i širší pruh (8 cm), který jsem použila na spodní lem kraťásků, které jsem potřebovala trochu prodloužit, ale světlejší látka nestačila...... Tyto lemy vůbec našívat nemusíte a nohavičky můžete následně začistit stejně, jako budeme začisťovat pas, viz dále.

 • Připravené přední a zadní díly si položíme lícem k sobě a sešijeme boční a vnitřní krokové švy (vždy jeden přední a jeden zadní díl).

 • Pokud budete nohavičky lemovat stejně jako já, odměříte si podle šířky nohavic šířku lemů. Kratší strany sešijeme k sobě.


 • Lemy složíme napůl, lícem ven a sežehlíme.

 • Lemy "navlékneme" na nohavičky kraťásků tak, aby nezačistěné okraje látek ležely na sobě. Šev  na lemu otočíme k vnitřnímu krokovému švu. Lem si přišpendlíme a poté přišijeme k nohavičkám. Lem sežehlíme tak, aby šev směřoval směrem nahoru do nohavice. 

 • Teď si jednu nohavičku obrátíme na rub. Druhou nohavici vsuneme do té otočené tak, aby ležel krásně líc na líci a díly na sobě pěkně seděly. Středový šev si sešpendlíme. V rozkroku otočíme vnitřní krokové švy od sebe (by byl spoj co nejplošší), hrany švů těsně na sebe. Vznikne vám tzv. zámeček. Středový šev sešijeme. • Kraťasy přetočíme na líc. V pase si odměříme cca 2cm (odměřte tolik, kolik máte uvedeno na střihu, já mám 2 cm) a po celém obvodu si zakreslíme sublimačním fixem nebo křídou linku. Podle linky zažehlíme do rubu. Na coverlocku, dvojitou jehlou nebo jiným elastickým stehem (pokud šijete z pružného materiálu) přišijeme záložku. Pokud jste nohavičky nelemovaly jako já, ale budete je pouze zakládat, postupujte stejně jako u záložky v pase. • Otočíme si kraťásky přední částí k sobě a na zadním díle, ve švu záložky v pase, si prostřihneme jednu nitku a kulatými nůžkami (tužkou, čímkoliv) si zvětšíme otvor tak, abychom mohly navléknout prádlovou gumu. Nepoužíváme příliš tenkou, aby se pak nezařezávla. Prádlovou gumu si odměříme (obvod pasu dítěte mínus cca 1-2 cm). Gumu navlkékneme, dáváme pozor, aby se nám nikde nepřetočila a sešijeme (s překryvem cca 2 cm). Otvor ve švu můžeme, ale nemusíme zpět zašít, obvykle se záložka nikam nepáře.  • No a je hotovo. 
 • Postup, jak na tričko zde.

1 komentář: