Dupačky se šnečkem - bez ťapek

Tak, přicházím s dalšími dupačkami, tentokráte veskrze letním modelem - bez ťapek. Postup je jen malinko odlišný od postupu u dupaček s lištičkou (s ťapkami).Dupačky jsou střižené podle střihu z Ottobre č. 4/2012, já jsem šila velikost 56 (po ušití se mi zdají veliké...). Na dupačky potřebujete jersey, na tyto letní může být i tenčí, pokud je ale plánujete na nějaké studenější měsíce, tak samozřejmě jersey vyšší gramáže. Na velikost 56 spotřebujete cca 50 cm látky, nebo více menších kousků, které můžete zkombinovat a sešít. Pak potřebujeme cca 15 cm patentu na dolní okraj nohavic, na dozdobení bílou konturu nebo barvu na textil. Vše ostatní potřebujeme stejně jako na dupačky s lištičkou (zde).

Připravíme si střih, nastříháme si všechny díly a připravíme si aplikaci.
  • Přišijeme si aplikaci, postupujeme stejně jako u dupaček s lištičkou. Vlizelínem si kromě aplikace podžehlíme taky ouška v místech, kde budou druky.

  • Sešijeme k sobě obě části předního dílu a také obě části zadního dílu. Šev sežehlíme směrem nahoru. Začistíme si rovné okraje podsádek. Pak si na rub horní části předního i zadního dílu přišpendlíme nebo sublimačním lepidlem podsádky nalepíme.  Pokud chceme, aby nám podsádky pěkně držely i na spoji horních a dolních částí předního a zadního dílu, můžeme je z lícu proštepovat. Použijeme pružný steh (já jsem zvolila řetízkový na CL), ale můžete proštepovat i některým z vyšívacích, pokud vám bude pružit. Doporučuji vyzkoušet na nějakém zbytku jerseye - jak se bude vyšívací steh šít a jestli bude pružit.

  • Sešijeme boční švy.

  • Na zadní díl do rozkroku přistehujeme a poté přišijeme klínek.  • Připravíme si patenty na nohavice - složíme je na polovinu, rubem dovnitř. Patent položíme líc na líc na nohavici a přišpendlíme si ho. Patent je trochu užší než nohavice, proto ho musíme už při špendlení natáhnout, abychom ho přichytily rovnoměrně po celé šířce nohavice a ta byla souměrně "nabraná". Patent přišijeme. Šev sežehlíme směrem nahoru a z lícu opět pružným stehem můžeme proštepovat. Štepujeme v takové vzdálenosti od švu, abychom zachytili na rubové straně švové přídavky. Budou držet pěkně na plocho a nikde nebudou tlačit.
  • Teď už nám chybí pouze olemovat a připevnit baby druky. Na lem si připravíme proužky jerseye, já jsem tady použila celkovou šířku 3 cm (u dupaček s lištičkou 4cm). Záleží čistě na vás, jak se rozhodnete, třeba podle toho, jak velké druky máte k dispozici, aby se vám vešly na lem u nohavic. Lemujeme nejdříve výstřih mezi oušky - postup zde. Pak lemujeme v jednom sledu zbytek horního okraje dupaček. Začínáme a končíme vždy na jednom oušku. A protože tady nám lem nekončí nikde ve švu, musíme konec pěkně začistit. Stejně budeme začisťovat i konce lemovacího proužku na nohavicích. Postup, jak na to najdete zde.  • A máme hotovo. No.....ještě ty druky. 
  • Bílou barvou na textil, nejlépe konturou, dobře se s ní pracuje, domalujeme co potřebujeme. 

2 komentáře: