Kalhotky pro holčičku - nohavičkové

Tak jsem spočítala, že kdybych jela do obchodu nakupovat kalhotky pro malou (máme to trochu z ruky), tak mi to zabere tolik času,  že jsem schopná za stejnou dobu ušít troje kalhotky doma, za minimální cenu a v pohodlí a teple. Je pravda, že bych asi sólo nejela jen pro kalhotky, ale když si představím to nakupování s tříletou holčičkou........ je to prostě dřina.Následující střih jsem schopná nascanovaný poskytnout, obkreslila jsem si ho z kupovaných kalhotek, které malé vyhovovaly. Velikost střihu je cca 92-98, ale dá se určitě i zvětšit  rozšířením nohaviček a zvýšením pasu. Na ušití jsem použila jersey, spotřeba materiálu obdélník 30x80 cm + lemovací gumička v délce obvodu pasu holčičky. Ta ale není potřeba, když v pase přidáte 2 cm na záložku, můžete založit a do tunýlku navléct prádlovou gumu. U tohoto střihu přidávám na okraji nohaviček 1,25 cm, v pase 0,5 cm (v případě záložky a prádlové gumy 2cm). U všeho ostatního cca 0,7 cm.


 • Připravíme si střih, jersey a látku nastříháme. Vzor jerseye musí směřovat shora dolů - pružit do stran. Přední a zadní díl stříháme 1x, klínek 2x. Na vnitřní stranu kalhotek si ten klínek můžete střihnout v odlišné barvě, ale záleží čistě na vás.

 • Na klíncích si naznačíme střední linii, stejně tak na předním a zadním díle - to abychom klínek našily skutečně na střed. Pak si vezmeme přední díl a oba klínky. Jeden položíme lícem na líc do        výkroje mezi nohavičkami, druhý položíme lícem na rubovou stranu - klínky leží jakoby lícem k sobě a mezi němi je přední díl kalhotek. Klínek přišpendlíme  a vřele doporučuji nastehovat, aby vám při sešívání nic nevyklouzlo - je to cca 10 cm, takže nic moc zdržení a vyplatí se to. Pak na OL (nebo overlockovým stehem, nebo alespoň cikcakem) všechny tři vrstvy k sobě sešijeme.

 • Přední díl si položíme lícem nahoru a na svrchní klínek přišpendlíme lícem na líc zadní díl - opět do výkroje mezi nohavičkami. Nastehujeme a sešijeme.


 • Pak si kalhotky otočíme rubem nahoru. Vnitřní klínek máme přišitý pouze k přednímu dílu. Přistehujeme si ho na šev, který spojuje svrchní klínek a zadní díl, přičemž šev současně přichytíme k zadnímu dílu kalhotek. Tzn. máme sestehovaný okraj klínku, pod ním šev a celé nám to drží  na zadním dílu kalhotek - viz fotky.
 • Dvojjehlou nebo na CL z lícu přišijeme klínek z zadnímu dílu.

 • Kalhotky rozložíme na podložku lícem nahoru a na nahavičkách si ve vzdálenosti 1,25 cm od kraje zakreslíme linku. Podle linky zažehlíme záložku. Tu pak z líce přišijeme dvojjehlou nebo na CL.
 • Sešijeme boční švy - postupujeme od pasu směrem k nohavičkám, aby nám pěkně lícovaly už založené okraje nohaviček. OL šev na okraji nohaviček začistíme (zde).


 • Už chybí pouze olemovat nebo založit pas. Pokud použijeme lemovací gumičku, ustřihneme si  ji v délce obvodu pasu holčičky minus 1-2 cm. Gumičku sešijeme do kruhu. Aby byl spoj po došití pěkný a co nejvíce plochý, postupujeme takto. Konce gumičky položíme lícem (lesklá strana) na sebe do pravého úhlu. Dáváme pozor, abychom neměli gumičku někde v jejím průběhu přetočenou. Oba konce sešpendlíme ve směru jako na fotce. Ve stejném směru šikmo z rohu do rohu prošijeme. Odstřihneme volné růžky a gumičku ve švu na plocho rozžehlíme nebo alespoň vyhladíme nehtem. Gumičku přeložíme napůl a alespoň na čtyřech místech si ji přišpendlíme k hornímu okraji kalhotek - doporučuji označit si na gumičce polovinu v jejím obvodu a šev gumičky a značku přišpendlit v místech bočních švů kalhotek. Pak gumičku natáhnout tak, abyste mohli přišpendlit středy obou dílů kalhotek na gumičku. Gumička tak bude rovnoměrně napnutá na předním i zadním díle. Gumičku přišijeme cca 1 - 1,5mm od jejích volných okrajů.


 • Pokud se rozhodnete místo lemovací gumičky udělat záložku a navléknout gumu, postupujte stejně jako v případě záložky v pase u kraťásků zde.
 • A máme hotovo. Pokud chcete kalhotky oživit nějakou malou aplikací, můžete si ji našít ještě před sešíváním dílů nebo i teď. Já jsem použila pouze malé srdíčka vystřižené z nažehlovacích fólií. Krásně drží a neuškodí jim ani praní.

8 komentářů:

 1. To se mi teď krásně hodí!! Díky za názorný návod, jen nevím, jak dobře to půjde na mém starém šicím stroji..., zvlášť to našívání lemovací gumičky je pro mě úplný nervák, jak to děláte, že máte ten šev tak blízko kraje a přitom tak přesný? Mě se to různě smeká a spodní část někam utíká a vůbec. Je to nějakou speciální patkou nebo jiným fíglem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) používám kráčejcí patku, s normální mi to taky klouzalo. Ale jestli vám dělá lemovací gumička problém, tak horní okraj kalhotek střihněte cca o 1,5 cm větší, založte, přišijte od okraje cca 1,2 cm cikcakem a do vzniklého tunýlku navlékněte 1cm širokou prádlovou gumu. A nemusíte se trápit s lemovací gumičkou. Nevím, jestli se dá na straé typy strojů dokoupit kráčející patka, jedině se zeptat někde v servise NEBO si tu lemovací gumičku přistehujte....... pak budtet mít při šití obě ruce volné a bude se vám lépe přišívat....

   Vymazat
 2. Ohh Tafano, to je skvělý návod na kalhotky. Jsou krásné a udělám je pro svou dcerku. Pak ti pošlu fotky..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mirko, moc děkuji, ať se šití podaří a na fotky se moc těším :-)

   Vymazat
 3. Děkuji za všechny vaše návody, jsou skvělé a perfektně blbuvzdorné :) jen mám jediný problém - loni k vánocům jsem dostala šicí stroj Janome 920 http://www.sicistroje-shop.cz/janome-920 , který OL program má, ale obávám se, že ne takový jaký používáte vy. Jsem začátečník a dovoluji si hádat, že rozdíl v OL stezí mezi mým strojem a vašim bude použití dvojjehly, což můj neumí. Je to pravda? Děkuji moc :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Michaelo, dobrý večer, děkuji za pochvalu a k OL stehum.....já používám overlock, který at chcete nebo ne, bude uplety šít nesrovnatelně lépe než všechny OL stehy na klasických šicích strojích. Je to možnost pro ty, kdo overlock nevlastní, ale nikdy ten steh nebude takový, jako právě z overlocku. Pokud mate v plánu šít úplety častěji, vřele doporučují jít si někde šití na overlocku vyzkoušet a pak případně pořídit...... Nebudete litovat, bude vas to i více bavit. OL stehy nevypadají a nikdy nebudou vypadat tak hezky a navíc je to šití samotné velmi pomalé, na overlocku je to raz dva a vypadá to profesionálně.......

   Vymazat
 4. Další skvělý návod, děkuji!
  Pokud mohu, ráda bych přidala svůj poznatek. Nedávno se na dceřiných kupovaných boxerkách rozpáralo šití v pase a uvolnilo se. Zjistila jsem tak, jak jde ještě přišít guma v pase. Na konec kalhotek je našitá širší prádlová guma overlockem, pak je to celé sežehlené dovnitř na šiři té gumy a z líce prošité coverlockem. Myslím, že se takhle šije pas i u legín. Vypadá to také dobře a odpadá nervák s lemovací gumičkou :o))

  OdpovědětVymazat
 5. Narazila jsem na tento skvělí návod, jsem začátečník a chtěla bych zkusit ušít, mohla bych poprosit o střih ke kalhotkám? děkuji Martina (mail: kunvald@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat