Kojenecký kabátek s podšívkou (a dinosaurem)

Tak pokračuji v šití výbavičky - dnes kojeneckým kabátkem s podšívkou a kapucí. A taky malým dinosauříkem :-). Ani úplní začátečníci se nemusí bát, kabátek je velmi jednoduchý a také rychle ušitý. Myslím, že nejvíce času zabere našití aplikace.Střih na tento kabátek je z Ottobre č. 4/2012, vel. 56. Upravila jsem pouze rukávy, kde jsem namísto patentů rukávy prodloužila. Důvod byl praktický - nevlastním patent v tyrkysové ani jiné barvě, která by se ke kabátku hodila.
 • Takže začneme. Vykopírujeme střih a nastříháme všechny potřebné díly (na fotce nejsou nafocené díly kapuce). Vše střihneme z lícové látky i z té, kterou použijeme na podšívku. Připravíme si aplikaci.  

 • Protože aplikace přesahuje z předního dílu na zadní díl, našíváme ji až po sešití bočních dílů. Pokud ale máte malou aplikaci, která se vám vleze na jeden díl, našijte si nejdříve aplikaci (čím méně sešitých dílů, tím lépe se vám s tím bude pracovat).
 • Máme našité aplikace a sešité boční díly. Sešijeme si rukávové švy. Totéž uděláme i s díly podšívky - sešijeme si boční švy a rukávové švy. 

 • Vsadíme rukávy a sešijeme - na lícové látce i na podšívce kabátku. 

 • Podšívku vložíme rubem na rub do kabátku a obě vrstvy k sobě sešpendlíme, zejména u krku, aby nám pěkně seděly na sobě.

 • Sešijeme si díly kapuce z lícové látky i z podšívky.  Vezmeme si kapuci z podšívky a přišpendlíme si ji lícem na líc k podšívce výstřihu. Dbáme na to, aby nám seděly pěkně značky na značky. Pak si vezmeme kapuci z lícové látky a přišpendlíme si ji líc na líc na lícovou stranu výstřihu kabátku. Pozor na špendlíky, abyste měly ve výsledku pouze jednu řadu (vrstvu), abyste si o nějaký zapomenutý při šití nezlomily jehlu.... . Máme tak u výstřihu  kabátku k sobě sešpendlené 4 vrstvy. Všechny sešijeme k sobě.
 • Kapuci si obrátíme, srovnáme a sešpendlíme obě vrstvy - lícovou i podšívku - k sobě.


 • Dostáváme se k rukávům. Podhrneme si okraje a jedním špendlíkem sešpendlíme. Teď sáhneme mezi podšívku a kabátek do rukávu, chytíme si okraje podhrnutí a vtáhneme do rukávu a poté ven, abychom mohli sešít kraj rukávů lícové látky i podšívky. Tak jak budeme sešívat, si obě vrstvy k sobě sešpendlíme a poté sešijeme. Uděláme to stejně na obou rukávech. Pak rukávy opět vytáhneme a srovnáme si kraje rukávů. 

 • Sestehujeme si obě vrstvy kabátku, po celém jeho obvodu, k sobě. Stehovkou si můžeme přichytit i okraje rukávů, aby nám to pak při prošívání neujelo.

 • Už nám chybí pouze olemovat a nacvakat baby druky.
 • Prošijeme kraje rukávů.

 • Nacvakáme baby druky a máme hotovo. Rychlovka viďte? Když máte vše připraveno, samotné šití, včetně aplikace vám nezabere více jak hodinku času.


10 komentářů:

 1. Hodinku času, jo? :-D Tak s tím bych se prala déle. Je ale pravda, že nejvíc času zabere příprava... :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Taf, to je paráda. Tak už konečně vím, jak přidělat kapuci :-). Díky za super postupy, člověk si rozšiřuje obzory :-).
  A otázka, sešíváš rukávy až nakonec. aby mi to neujelo, tak kdybych je sešila ještě před lemováním celého kabátku, vadilo by to něčemu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslíš sešití nebo prošití? Sešít je musíš před lemováním, jinak by ses potom už nedostala mezi podšívku a tu svrchní látku. A jestli myslíš prošití, je to jedno. Můžeš si to prošít klidně hned potom, jak si je sešiješ a pak teprve lemovat.....

   Vymazat
 3. A myslím, že spousta začínajících i pokročilých švadlenek tvoje stránky fakt ocení :-)

  OdpovědětVymazat
 4. A bude i video? U některých postupů by to svadlenkam pomohlo :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ten je fakt krásný.... hned bych se do něj pustila:-))) To lemování mu sluší, to já vždycky šila bez, páč do lemu se mi nechtělo:-))
  Ajka

  OdpovědětVymazat
 6. Kraaaasny kabatik! Uz len zohnat ten strih... :) Nie je niekde online dostupne nieco podobne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nevím.....šiji z Ottobre a Burdy, free střihy moc nevyhledávám......

   Vymazat
 7. Další skvělý návod, děkuji!!!

  OdpovědětVymazat