Lemování výstřihu proužkem na třetiny


Tak úplně prvním příspěvku  vám chci ukázat jak jednoduše olemovat tričko, body, kolem krku, ale stejný postup můžete použít kdekoliv jinde - kolem rukávů, u spodního lemu nohavic, spodního lemu trika atd.  A protože mám ráda stručné a jasné popisy, pokusím se tak psát. Pokud by byly postupy málo podrobné nebo nesrozumitelné, napište.

 • Předpokládám, že střih na tričko máte vybraný a úspěšně jste nastříhaly (na fotce je nastříháno na tričko s krátkým rukávem). 

 • Sešijeme jeden ramenní šev.

 • Připravíme si proužek, kterým budeme lemovat (střihneme nebo řízneme si ho šikmo nebo kolmo přes směr vzoru). Já používá proužek 4 cm široký. Ve vzdálenosti 1,25 cm od kraje delší strany si nakreslíme linku (používám obyčejnou tužku nebo sublimační fix, nepůjde to vidět). Proužek sežehlíme  nejdříve k nakreslené lince a pak na třetiny. Kraj svrchní třetiny nedosahuje až ke hraně, ale končí asi 1 - 1,5 mm od hrany složeného proužku.
 • Svrchní třetinu odklopíme a proužek si položíme na papír, lícovou stranou dolů a proužek si postříkáme sublimačním lepidlem na textil. Já používám Spirit strong (nezapomeňte podložit větším papírem, jinak vám pak bude lepit vše, na co jste stříkly).


 • Pak si proužek položíme na pracovní plochu, lícem dolů (stejně jako jsme stříkali - v opačném případě by se vám proužek přilepil k podložce) a složenou hranou směrem k nám. Vezmeme si sešitý přední a zadní díl, otočený lícem dolů. Na kraj proužku si do jeho poloviny přichytíme kraj výstřihu.


 • Postupně výstřih "přilepujeme" k proužku a proužek lehce natahujeme, aby pak lem neodstával nebo se nekrabatil. Já to dělám tak, že si levou rukou přidržuji výstřih, pravou přilepuji a malíčkem levé ruky si proti podložce proužek natahuji. Zní to možná složitě, ale je to velmi jednoduché.

 • Jakmile máme nalepený celý okraj výstřihu, odstřihneme přebytečnou část proužku a přilepíme si směrem do rubu výstřihu zbylou třetinu lemu - proužku.
 • No a je hotovo (na přichycení lemu můžete samozřejmě místo lepidla použít špendlíky nebo si ho nastehovat - pro mně je ale lepidlo nejrychlejší a nejspolehlivější způsob, jak dosáhnout následně pěkného a rovného prošití). Lem vypadá jako hotový, jen není přišitý. Buď dvoujtou jehlou nebo lépe na coverlocku prošijeme cca 1 - 1,5mm od hrany směřující k triku. • Sešijeme druhý ramnní šev. Sešíváme směrem od ramene k výstřihu, aby nám neutekly hrany lemu výstřihu. Na konci si necháme delší řetízek a jehlou zapošijeme v ruce a konec protáhneme švem. Tak se nám nebude overlockový šev u krku párat. Nebo můžete zapošít na stroji.


 • Přežehlíte a výstřih je hotový. A vypadá pěkně, ne? :-)
4 komentáře:

 1. parááááda!určitě vyzkouším!Díky!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký materiál mám mít na lemovací proužek? Tuto informaci jsem nikde nenašla. Děkuji

  OdpovědětVymazat