Začistění lemovací gumičky, patentů, šikmých proužků atd.

Asi každá švadlenka lemující cokoliv  (lemovacím proužkem, patentem, gumičkou atd. - nemám na mysli začistění lemu založením) - ubrus, prostírání, oblečení atd. se dostala při lemování do fáze, kdy potřebovala spojit dva konce lemu (je jedno jakého) tak, aby to vypadalo pěkně, nedělalo na okraji výrobku bouli a ušití bylo i pro začátečníka proveditelné. Způsobů, jak lemovací pásek, gumičku atd. spojit je několik. Některé jsou vhodné na všechny typy materiálu, některé se nehodí např na lemovací gumičku.

TENTO ČLÁNEK BUDU POSTUPNĚ DOPLŇOVAT TAK, JAK SE K JEDNOTLIVÝM ZPŮSOBŮM BUDU DOSTÁVAT PŘI SVÉM ŠITÍ.

Spojování lemovacího čehokoli nemusíte řešit v případě, že oba konce budou končit ve švu. Např. lem kolem výstřihu (zde), lemy rukávů  atd.


U hranatých výtvorů můžete zakončovat v rohu, pak máme také situaci usnadněnou, protože pásek (šikmý proužek, gumičku) také nemusíme spojovat, ale pouze umně začistit roh.
  • na konci lemovaného výrobku necháme proužek přečnívat cca 1-1,5 cm. Přečnívající okraj proužku přehneme přes okraj výrobku směrem do rubu. Pak složíme lemovací pásek podélně a konec si dobře přišpendlíme. Opatrně, aby nám roh nikam neujel, prošijeme.Malou nevýhodou tohoto způsobu je, že např. u dek nebo povlaků na polštáře, ale i u ubrusů a prostírek, máte pak 3 rohy odlišné (viz následující foto) od toho, kde jste zakončovali (viz výše).

Pokud ale lemujeme něco, kde se lem spojuje někde v průběhu obvodu, tak už lem musíme spojit nebo zakončit tak, aby to bylo pokud možno pěkné. Může jít o lemování ubrusu, prostírek, okrajů tašek, kalhotek v pase, svrchních kalhotek na látkové pleny, ale také okraje nohavic.... atd., všechno vyjmenovat nelze.
Možností máme několik, některé jsou rychlejší a jednodušší, ale zase ne tak vzhledné, některé jsou malinkou (ale opravdu jen malinko) pracnější, ovšem výsledek stojí za to. Snad na žádnou z možností nezapomenu.

Důležité je vytvořit co nejplošší spoj, který vám nebude dělat žádnou paseku při šití, ani nebude rušit vzhled výrobku. Já také chci, aby spoj vypadal pěkně nejen z lícové strany, ale také z rubové. 

První způsob, který vybírám a možná i nejčastěji používám, je šikmé sešití pásku. Šikmo právě proto, aby po složení pásku podél, nebyl šev pouze v jednom místě. To by se pak v jenom místě naskládalo na sebe hned několik vrstev a nevypadalo by to pěkně, dělalo by nám to bouli a ještě by se to špatně prošívalo.

  • Sešití pásku můžeme provést hned, před jeho přišitím k výrobku (např. lemovací gumičku v pase, horní lem tašky atd. Jednoduše tak, kde je výsledná délka pásku zcela jasná. Ukážeme si to na lemovací gumičce, ale stejně jde využít i u jiných typů lemovacích pásků. 
Gumičku (pásek) sešijeme do kruhu. Konce gumičky (pásku) položíme lícem (lesklá strana) na sebe do pravého úhlu. Dáváme pozor, abychom neměli gumičku (pásek) někde v jejím průběhu přetočenou. Oba konce sešpendlíme ve směru jako na fotce. Ve stejném směru šikmo z rohu do rohu prošijeme. Odstřihneme volné růžky a gumičku (pásek) ve švu na plocho rozžehlíme nebo alespoň vyhladíme nehtem. Gumičku (pásek) přeložíme napůl a alespoň na čtyřech místech přišpendlíme k hornímu okraji výrobku - doporučuji označit si na gumičce (pásku) polovinu v jejím obvodu, abysme našpendlili opravdu přesně. Gumičku  (pásek) přišijeme cca 1 - 1,5mm od jejích volných okrajů.


  • Tam, kde nevíme, jak dlouhý pásek ve výsledku budeme potřebovat, tam ho sešijeme až po přišití většiny délky pásku (např. svrchní kalhotky na látkové pleny, ubrusy atd.). Výsledek je ale u obou způsobů stejný. Tento způsob "sešití" pásku můžeme použít v podstatě na kterémkoli lemovacím materiálu - šikmý proužek, obyčejný proužek, lemovací gumička atd. Ukážeme si to na lemování přebalovací podložky, ale stejně tak využijete u prostírání, ubrusů, ale třeba i polštářů, horních okrajů tašek atd. Tento způsob se trochu odlišuje od lemování lemovací gumičkou, protože pásek přišíváme nadvakrát, ale to si necháme na samostatný popis, tady se budeme věnovat pouze spojení pásku. Takže, pokud lemujeme páskem, můžeme zakončit v rohu (pokud lemujeme něco hranatého), můžeme pásek sešít nebo přeložit přes sebe (viz druhý způsob níže). V tomto případě jsem chtěla spojit pásek v průběhu obvodu podložky, aby byly všechny rohy stejné a navíc jsem ho chtěla sešít, protože jsem lemovací pásek sešívala asi ze tří kratších pásků a další stejný spoj se jednoduše ztratí. Celý postup lemování naleznete zde. Pásek spojíme tak, že si na začátku šití, necháme několik cm pásku nepřišitých. Pohodlná délka pro následné sešívání pásku dohromady je cca 10 cm. Pásek přišijeme na lemovaný výrobek lícem k líci,  cca 0,7 cm od kraje. Olemujeme celý výrobek až na posledních přibližně 15 cm mezi oběma konci pásku. Pak si konce pásku položíme přes sebe, musí se nám překrývat o délku šířky pásku. Tzn. pokud máme pásek široký 3,5 cm, konce pásku se nám také budou překrývat o 3,5cm. Zbytek ustřihneme (můžeme ustřihnout až po sešití). Naznačíme si, jak budeme pásek sešívat - samozřejmě zešikma, sešpendlíme a sešijeme. Ustřihneme růžek, nehtem rozhladíme přídavky na švy do stran. Pásek srovnáme podél okraje lemovaného výrobku a přišijeme. Pak pokračujeme v lemování, viz odkaz výše.
     
       Druhý způsob vypadá na první pohled téměř identicky, ale konce pásku k sobě nesešíváme, nýbrž jeden konec přeložíme přes druhý a prošijeme. Opět zakládáme zešikma, aby se nám na jednom místě nenavrstvilo mnoho látky. Tento způsob využijeme zejména na lemování menší výrobků - podložky pod hrníčky, kruhové věci atd. - tam kde nemáme dost prostoru na sešití nebo lem zakončujeme v místě zaoblení atd.. Tento způsob je dobře proveditelný na šikmém nebo i rovně střiženém proužku, ovšem velmi špatně se dělá u lemovací gumičky.

Třetí způsob je asi nejrychlejší, ale z rubové strany nevypadá až tak hezky. Postupujeme tak, že jakmile se proužkem dostaneme k jeho druhému, již přišitému konci, pokračujeme 0,5 - 1cm přes sebe a pak odkloníme pásek ke straně a šijeme dál po jeho kraji. Pak proužek zahneme do rubu tak, aby nám dělal stále rovný kraj, a ve švu při šítí přichytíme na rubové straně. Zbytek pásku pak odstřihneme. Tento způsob můžeme využít i u šikmých, rovných pásků nebo lemovací gumičky. Ovšem z rubu - nic moc. Já tento způsob vůbec nepoužívám.

1 komentář:

  1. Děkuji To se mi zrovna hodí - dělám ubrus na velikonoce tak alespoň budu vědět jak ho hezky dokončit.

    OdpovědětVymazat