Kabátek na zip s podšívkou

Tak se po nějaké době opět dostávám k jednomu postupu - kojeneckému kabátku na zip a s podšívkou.
Střih je z Ottobre 1/2013, šila jsem velikost 62. Spotřeba cca 0,5m mikroplyše i podšívky (jersey) + patent na rukávy, 30cm zip - rozevíratelný, spirálový (je to malý kabátek a kostěný se mi zdál moc tvrdý). Pokud chcete nějaké aplikace, tak zbytky látek na aplikace, já jsem je tentokrát dělala z bavlněného plátna a jinak potřebujete běžné šicí potřeby.Profesionální švadleny jistě prominou, jestli postup není přesně podle toho, jak se to třeba má šít, ale mě se to tak šije dobře a výsledek je snad stejný :-). • Střih si vykopírujeme a nastříháme jednotlivé díly - vždy z lícové látky i podšívky + 2x patent na rukávy.

 • Našijeme si aplikace, jak postupovat najdete třeba zde.
 • Sešijeme si díly kapuce z lícové látky i z podšívky. Lícovou látku a podšívku položíme líc na líc a kapuci sešijeme po předním okraji (ten co ve výsledku lemuje obličej dítka). Pak si kapuci otočíme lícem ven, přední okraj si našpendlíme a cca 1cm od kraje prošijeme. Kapuci máme připravenou na všití do kabátku.


 • Sešijeme si jednotlivé díly kabátku, opět z lícové látky i z podšívky. Na lícovou látku si líc na líc našpendlíme kapuci, tak aby nám seděly všechny značky a kapuce končila cca 1cm od předních okrajů kabátku. Pak si lícem na líc přes kapuci přišpendlíme ještě podšívku - tzn. že kapuce je mezi svrchní látkou a podšívkou kabátku.  Pokud máme dobře našpendleno, nemusíme stehovat, ale kdo chce mít jistotu, že mu nikde nic neujede, celý okraj k sobě sestehuje. Okraj sešijeme. Podšívku otočíme do kabátku, rukávy strčíme do rukávů. Kapuce je přišitá a můžeme se pustit do patentů na rukávech.
 • Na lícovou látku nasuneme patent sešitý a přeložený na polovinu. Okraj lícové látky i patentu podhrneme a spolu s podhrnutou podšívkou sešpendlíme- stačí v jednom místě jedním špendlíkem. Mezi svrchní látku a podšívku vsuneme směrem od předního dílu kabátku ruku do rukávu, dvěma prsty si chytíme podhrnutí a rukáv vytáhneme. Porovnáme si okraje rukávu svrchní látky, patentu i podšívky, sešpendlíme a sešijeme. Totéž uděláme na druhém rukávu. Rukávy zpět vytáhneme z kabátku. No a patenty jsou tak hotové. 


 • Sešijeme si spodní okraj kabátku. V jednom místě si podhrneme svrchní látku i podšívku, sešpendlíme,  mezi obě vrstvy kabátku vsuneme ruku (z místa, kde se bude nacházet zip), podhrnutý okraj si vytáhneme, sešpendlíme a sešijeme. Kabátek srovnáme hezky lícem ven a pustíme se do zipu.
 • Na lícové straně kabátku si na předních okrajích cca v polovině kabátku uděláme značky. Pak přiložíme zip a ve stejných místech si uděláme značky na zipu. Na zipu si pak poznačíme také místo , kde bude zip končit. To proto, abychom přišily zip na obou stranách stejně a neušily nějakou křivuli.
 • Zip rozepneme a na lícovou látku přišpendlíme na obě strany kabátku lícem na líc tkanice zipu. Přišpendlit stačí na značkách, které jsme si poznačily. Zip přistehujeme - jednak aby nám nikde nic neujelo, ale taky proto, že některé látky se tahají a spíš vám po zipu ujedou a dělalo by to neplechu. Nasadíme si zipovou patku a tkanice zipu po celé délce okrajů lícové látky přišijeme, cca 0,7 cm od okraje.


 • Kabátek si otočíme podšívkou nahoru, srovnáme si okraje a na podšívce si nakreslíme 0,7 cm od okraje linku (po té podšívku podhrneme  a budeme přišívat k přednímu lícové látce a zipu). Horní část zipu podle potřeby zkrátíme, pokud máme příliš dlouhý zip, ohneme mezi lícovou látku a podšívku a podšívku podhrnujeme a špendlíme na zip (podél švu, kterým je zip přišitý ke svrchní látce). Podšívku necháme přes šev přesahovat asi 1mm, abychom měly jistotu, že ji pak při prošívání skutečně přichytíme. Když máme našpendleno, vše sestehujeme, aby nám při šití nic neujelo. • Z lícu prošijeme cca 1-2mm od okraje svrchní látky podél zipu, přičemž přichytíme i podšívku. Zip se dá všít ještě i jinak, ale k tomu se dostanu zase u nějakého dalšího kousku..... . Prošijeme spodní okraj kabátku a máme hotovo :-).
 • Samotné šití vám nezabere více než hodinu času.

5 komentářů:

 1. Je moc krásný a Váš postup se mi zdá velmi přátelský i pro mě, velmi anarchistickou neprofesionální domácí švadlenu. Ale troufnu si na to až budu mít jednou OL, s obyč starým strojem to jde všechno o poznání hůř. Ale je opravdu povedený!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkuste to i na obyč stroji, místo OL šijte cikcakem. Ve výsledku stejně nejde vidět žádný šev, jen kolem zipu, na lemu kapuce a dolním lemu ..... jinak moc děkuji za pochvalu, jestli jsou ty postupy někomu k užitku, mám z toho radost :-) ať se šití daří

   Vymazat
 2. Soupravička je opravdu moc pěkná:-))
  Ajka

  OdpovědětVymazat
 3. Krásná souprava a skvěle zpracovaný postup:-)

  OdpovědětVymazat