Lemování proužkem rovně střiženým

V tomto článku se trochu rozepíši o lemování čehokoliv, na co nepotřebujete šikmý proužek nebo lemovací gumičku (žádné zatáčky, kulaté rohy apod.). Tento způsob používám na lemování prostírání, menších ubrusů, polštářků a na fotkách uvidíte lemování přebalovací podložky. Způsob je to trochu pracnější, ale výsledek stojí za to. Lemování krásné z lícu i z rubu výrobku.  • Nařežeme si proužky látky v celkové délce obvodu lemovaného výrobku (tady přebalovací podložky)+ kousek navíc. Jednotlivé proužky k sobě sešijeme - zásadně zešikma, aby ve výsledku byl lem co nejplošší a v jednom místě se nám nenakupilo  hned několik vrstev látky. Já používám nejčastěji proužek široký 3,5cm, pokud lemuji polštářky nebo něco jiného, kde je třeba silnější výplň, tak pár mm přidám.


 • Jeden okraj proužku si sežehlíme ve vzdálenosti cca 0,7cm, linku si můžete nakreslit, kdo to má v oku, nemusí se tím zdržovat. Při žehlení si také rozžehlíme spoje sešitých proužků. Takto sežehlený proužek začneme přišívat.

 • Vybereme si místo, kde bude ležet závěrečný spoj proužku, proužek si položíme lícem na líc na podložku a začneme přišívat cca 10 cm po směru od plánovaného spoje. 

 • Zakončíme 0,7cm od konce okraje výrobku, abychom mohli vytvořit pěkný roh. Proužek přeložíme tak, jak vidíte na fotkách. Přeložený proužek přišpendlíme a začneme šít od kraje opět do dalšího rohu, kde budeme postupovat úplně stejně. Takto postupujeme u všech rohů.


 • Skončíme šít cca 15cm od místa, kde jsme začali. Zůstává nám tady nesešitý pásek. Oba konce pásku přeložíme přes sebe, musí se nám překrývat minimálně  ve stejné délce, jako je šířka proužku (pokud máme proužek široký 3,5 cm, překrytí musí být 3,5cm). Naznačíme si směr sešití proužku, sešpendlíme a sešijeme. Nadbytečné konce ustřihneme, sestřihneme růžek, nehtem vyhladíme spoj - švové přídavky od sebe. Přišijeme proužek k podložce. 

 • Teď máme proužek přišitý po celém obvodu podložky.

 • Podložku si otočíme lícem dolů a ve vzdálenosti cca 2mm od švu si nakreslíme linku - opět po celém obvodu. Zdatnější švadlenky kreslit nemusí, ale pokud chcete, aby i na rubu byl pak lem hezky rovný, tak mohu jen doporučit. Proužek si otočíme k této lince a podél linky si ho přistehujeme. V rozích postupujeme tak, jak vidíte na fotkách. Jakmile máme po celém obvodu nastehováno, opět podložku otočíme lícem nahoru a těsně vedle proužku (ne na proužku) šijeme. Tím je šev na lícové straně téměř neviditelný a na rubu tak akorát přichytí proužek. Takto obšijeme celou podložku dokola a máme hotovo.


 • Takto olemovaným výrobkem se můžete pochlubit i z rubové strany.

2 komentáře:

 1. Ahoj, děkuji za pěkný a i pečlivě fotograficky zdokumentovaný návod. ahoj Zuzana

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za super návod, Klára

  OdpovědětVymazat