Dámské tričko s knoflíčky

Střih na tohle tričko najdete v dámském Ottobre č.5/2013. Upravila jsem výstřih - z hladkého na výstřih s lištou na knoflíky a upravila jsem konce rukávů - ve střihu jsou pouze 3/4 a já to nemám  ráda. Zjistila jsem to až po nastříhání, tak jsem musela trochu improvizovat, ale myslím, že se to celkem zdařilo.
Potřebujete cca 80cm úpletu šíře 175cm, pokud chcete podšití rukávových manžet a lištu na výstřihu kontrastní, pak cca 20 cm kontrastního úplet, knoflíčky, kousek vlizelínu, do stroje jehlu na jersey a pak už jen běžné šicí potřeby. • Vykopírujeme si střih na triko a není nutné, aby byl střih na triko s lištou - stačí nám klasický kulatý výstřih. 
 • Nastříháme si jednotlivé díly trika. Na předním díle si křídou nakreslíme střed dílu. Musíme si rozmyslet jak širokou budeme dělat lištu. Pak si od středové čáry nakreslíme ještě jednu ve vzdálenosti 1/2 výsledné šířky lišty + přídavek na šev. Tzn. pokud bude lišta široká 2cm a švový přídavek 0,5cm, tak si druhou čáru nakreslím ve vzdálenosti 1,5cm od té středové.  

 • Sešijeme si ramenní švy, všijeme rukávy a sešijeme boční švy v jednom sledu s rukávovými. • Na lem výstřihu si připravíme 4-5cm široký proužek úpletu (může být stejný nebo kontrastní k triku, záleží na vás). Výstřih nastřihneme - po druhé lince (NE po střední čáře). Délka nástřihu záleží na tom, jak dlouhou lištu chceme. Proužek úpletu složíme podélně rub na rub, položíme nesešitými okraji na okraj výstřihu líc na líc a přišijeme pružným stehem. Proužek při našívání lehce napínáme, aby nám pak výstřih neodstával. Potom proužek obrátíme nahoru, švy sklopíme do rubu trika a z líce pružným stehem prošijeme a přichytíme i šev přišitého proužku. Odstřihneme přebývající okraje proužku. • Na konec nástřihu z rubu nažehlíme čtvereček vlizelínu, aby se nám nástřih při našívání lišty nepáral. • Připravíme si lištu. Délka lišty - 2x délka nástřihu + cca 2cm na založení na obou koncích. Šířka záleží na nás, ale musíme se řídit tím, jak jsme si provedlo nástřih předního dílu od středové čáry. Jinak je to 2x výsledná šířka lišty + přídavky na švy. Tzn. při výsledné liště 2cm a švových přídavcích 0,5cm, bude proužek látky široký 5cm. Proužek na jedné jeho podélné straně 0,5cm zažehlíme do rubu. Pokud budeme na lištu vyšívat knoflíkové dírky, polovinu proužku podžehlíme proužkem vlizelínu. • Nastřižený výstřih rozevřeme a líc na líc našpendlíme připravený proužek na lištu. Nezažehleným okrajem.Konce proužku musí přesahovat (záleží, kolik jsme si přidali při stříhání proužku). Proužek přišijeme cca 0,5 cm od kraje (podle toho, kolik jsme si počítali na přídavek, ale doporučuji ne více). Ve špičce nástřihu šijeme co nejtěsněji k nástřihu. 

 • Lištu složíme napůl rub na rub, založíme si oba konce dovnitř proužku a proužek nastehujeme těsně k prvnímu švu. Poté z líce prošijeme po celé délce lišty, včetně zapošití krátkých konců.
 • Polovinu lišty otočíme do rubu předního dílu a srovnáme. Našpendlíme, zakreslíme si konec prošití (přesně v polovině lišty - u konce nástřihu předního dílu). Doporučuji si i nastehovat, aby vám to neujelo a z líce prošijeme. • No a teď už stačí jen vyšít knoflíkové dírky (doporučuji užší a řidší steh na knoflíkové dírce) a přišít knoflíky. 


 • Triko oblékneme a změříme, o kolik potřebujeme prodloužit rukávy.  Chceme chtít ohrnutý lem a mít rukávy dost dlouhé, přičteme minimálně 5 cm k požadované délce rukávu. Pak si ustřihneme 2 + 2 obdélníky z úpletu - šíře je stejná jako konce již nastříhaných rukávů, délka dle našeho měření. Vždy dva a dva obdélníky sešijeme podélnou stranou lícem na líc k sobě. Pak si je líc na líc složíme k sobě krátkými stranami (krátkými stranami jednotlivých obdélníků) a opět sešijeme. Sešitý tunel obrátíme na líc vnitřní stranou manžety. Manžetu "navlékneme" na rukáv lícem na líc, švy k sobě, a všechny tři vrstvy (rukáv + dvě vrstvy manžety) sešijeme pružným stehem, nejlépe na OL. No a je to. Manžetu ohrneme zpět dolů a její konec si už ohrneme jen v takové šíři, jaká nám vyhovuje.
 • Pak už jen zahneme spodní lem trika a pružným stehem přišijeme. A máme hotovo :-)

1 komentář:

 1. No, tak ten výstřih jsem chtěla už dávno udělat na dětských tričkách, ale nevěděla jsem, jak se dělá, a teď, když to vím, tak zase nevím, jestli se do něj vůbec někdy pustím! :-D
  Jinak supr čupr návod.

  OdpovědětVymazat