Letní softshellová bunda s kytičkami

Tak ještě jedna bunda, tentokrát z letního softshellu. Není teda šitá teď, ale už na jaře, ale to myslím na postupu nic nezměnilo. Musím říct, že z letního softshellu se mi šilo lépe než z toho zimního - tolik to neklouzalo a nenatahovalo se to (ten zimní malinko pruží).
Původně jsem plánovala ušít bundu na písek. No, na písek ji Johance nedávám :-)

Střih na bundu je z Ottobre č. 1/2013, šila jsem velikost 98, měla jsem 1m fialového softu a ještě mi zůstalo na vestu cca stejné velikosti. Na střihu jsem upravila kapsy. Potřebujme ještě úplet na podšití kapuce a kapes, zip, lemovací gumičku, materiál na aplikace (tady odstřižky úpletu, knoflíky), lesklou žíhanou nit na prošití a pak už jen běžné šicí potřeby.

 • Vykopírujeme si střih a nastříháme všechny potřebné díly. Pozor, letní softshell je trochu žíhaný, tak ať vám žíhání jde stejným směrem. Z úpletu střihneme díly kapuce a vnitřní díly kapes. Pokud chceme bundu zdobit, připravíme si aplikace - já jsem vystřihla květy ze stejného úpletu jako jsem podšívala kapuci a kapsy, podžehlila tenkým vlizelínem.

 • Nejdříve si připravíme kapsy - na předních dílech jsem podle kompotové misky nakreslila obloučky a vystřihla. Olemovala lemovací gumičkou. Podle většího talíře jsem si ustřihla spodní díl kapes - ze softu i z úpletu a oba díly jsem k sobě sešila na OL - stačí sešít jen ten oblouček, to co bude ve švu pak sešijeme současně při sešívání se zadním dílem bundy. Připravené spodní díly kapes přiložíme z lícu na přední díly bundy a oblouk váčku křídou překreslíme na přední díl - abychom věděly kde prošívat a současně přišít kapsu. Kapsový díl si našpendlíme na rub předního dílu a cca 0,5cm od linky křídy (směrem ke středu kapes) kapsy prošijeme (přišijeme). No a je to hotovo, přední díly jsou připravené.


 • Vypracujeme si kapuci. Sešijeme díly z úpletu, sešijeme si díly podsádky i svrchní dva díly kapuce. Pak si sešijeme díly z úpletu s podsádkou kapuce. Středový šev na svrchním díle kapuce můžeme prošít. Nakonec sešijeme svrchní díl kapuce s vnitřním - pouze  tam, kde kapuce "rámuje" obličej. Zatím neprošíváme okraj kapuce.

 • Připravíme si aplikace a našijeme si na jednotlivé díly aplikace. Pokud budou z plátna nebo úpletu, podžehlíme vlizelínem. Pokud budou aplikace také ze softu, tak podšívat nemusíme.  Tentokrát stačí podžehlit pouze aplikace, nemusíme podžehlovat i díly bundy, tam kde budeme aplikace našívat, tak jako to děláme např. u triček - soft je pevný a nebude se to vytahovat.


 • Pokud budeme někam našívat štítky, je ta správná chvíle - teda pokud si budeme jednotlivé díly obšívat (jako tady). Pokud budete na OL rovnou sešívat, tak štítky všijeme rovnou do švu. • Sešijeme si rukávy.


 • Sešijeme si ramenní a boční švy. Může je pak i prošít z líce.


 • Vsadíme rukávy. Také může z lícu prošít.


 • Všijeme kapuci - ale pozor, jen svrchní část - podšívka s podsádkou nám ještě musí zůstat volná, aby nám šel všít zip.


 • Připravíme si podkryt zipu, na jednom konci sešitý šikmo, podkryt z líce prošijeme. Začištěný ho máme na obou stranách, délku odměříme podle výsledné délky od okraje kapuce k dolnímu okraji bundy + cca 4 cm na přehnutí podkrytu u horního okraje kapuce.

 • Tak a asi nejobtížnější část - všijeme zip. Na bundu i zip si uděláme značky, abychom se vyhnuli posunutí zipu. Na straně, kde bude podkryt zipu si nalíc předního dílu položíme tkanici zipu - sahá nám až ke švu svrchního a podšívkového dílu kapuce, tam tkanici zahneme směrem ven. Na tkanici zipu si položíme podkryt zipu, na konci  u kapuce podkryt cca 2-3cm zahneme pod zip.  Takže na okraji nám lícuje okraj předního dílu, okraj tkanice zipu a neprošitý okraj podkrytu. Přes tyto vrstvy ještě přeložíme lícem dovnitř podsádku kapuce. Na dolním okraji přes podkryt ohneme spodní záložku bundy a taky přišpendlíme. Zipovou patkou zip po celé délce (od spodního okraje až ke švu, kde se stýká svrchní část kapuce s podšívkou kapuce) přišijeme. Na druhé polovině bundy je to jednodušší, postupujeme stejně, jen bez toho podkryt Jakmile je zip přišitý, vyhneme zoubky zipu směrem na líc a zkusím zapnout, zda nám hezky lícují obě strany.
 • Zahneme si spodní okraj bundy, a vše buď našpendlíme nebo nastehujeme, včetně okolí zipu a okraje kapuce. Vše prošijeme cca 0,5-0,7 cm od kraje kolem zipu, dolní okraj bundy ve vzdálenosti, ve které jsme bundu zahnuly. • No a teď už nám jen chybí přišít podšívku kapuce ke švu ve výstřihu, čímž schováme celý šev kolem krku.  • Bundičku vyzkoušíme a podle potřeby zahneme a prošijeme okraje rukávů.
 • A je hotovo :-)


5 komentářů:

 1. Pěkně jsi popsala ten postup, bude se hodit!

  OdpovědětVymazat
 2. ...zdravím Tánička,
  díky za tento blog! Sledujem, teším sa na ďalšie postupy, sú skvelé...
  Malinko šijem, ale občas tápem, či v názvosloví, či pri niektorých častiach šitia...toto je dobrý pomocníček, ako si neprešiť niečo skôr, ako treba :o)))))
  Pohodové dni želám, Lenka

  OdpovědětVymazat
 3. Moc hezká bunda a hezky sedí, střih je vlastní, nebo podle některého ottobre?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, ano je to z Ottobre, 1/2013. Jen jsem si upravila kapsy, na původním střihu jsou nakládané s klopou na knoflík.........A ten střih sedí opravdu velmi hezky, ted jsem šila i pro kloučka a taky mu padne. Hezký den a děkuji za návštěvu na blogu......T.

   Vymazat