Výstřih na knoflíčky

Udělat na tričku lištu s knoflíčky sice vypadá složitě, ale není. Navíc takto upravený výstřih vypadá docela efektně, ať už je to na dětském tričku nebo triku pro dospěláka. 
Způsobů, jak lištu ušít je několik. Nicméně výsledek je téměř vždy stejný. Vybrala jsem možná ten nejjednodušší způsob, ale dle mého na běžné trička nebo body úplně stačí.

 • Vykopírujeme si střih na triko (může být i třeba dětské body) a není nutné, aby byl střih na triko s lištou - stačí nám klasický kulatý výstřih. 
 • Nastříháme si jednotlivé díly trika (body atd.). Na předním díle si křídou nakreslíme střed dílu. Musíme si rozmyslet jak širokou budeme dělat lištu. Pak si od středové čáry nakreslíme ještě jednu ve vzdálenosti 1/2 výsledné šířky lišty + přídavek na šev. Tzn. pokud bude lišta široká 2cm a švový přídavek 0,5cm, tak si druhou čáru nakreslím ve vzdálenosti 1,5cm od té středové.  

 • Sešijeme si ramenní švy, všijeme rukávy a sešijeme boční švy v jednom sledu s rukávovými.
 • Na lem výstřihu si připravíme 4-5cm široký proužek úpletu (může být stejný nebo kontrastní k triku, záleží na vás). Výstřih nastřihneme - po druhé lince (NE po střední čáře). Délka nástřihu záleží na tom, jak dlouhou lištu chceme. Proužek úpletu složíme podélně rub na rub, položíme nesešitými okraji na okraj výstřihu líc na líc a přišijeme pružným stehem. Proužek při našívání lehce napínáme, aby nám pak výstřih neodstával. Potom proužek obrátíme nahoru, švy sklopíme do rubu trika a z líce pružným stehem prošijeme a přichytíme i šev přišitého proužku. Odstřihneme přebývající okraje proužku. • Na konec nástřihu z rubu nažehlíme čtvereček vlizelínu, aby se nám nástřih při našívání lišty nepáral. • Připravíme si lištu. Délka lišty - 2x délka nástřihu + cca 2cm na založení na obou koncích. Šířka záleží na nás, ale musíme se řídit tím, jak jsme si provedlo nástřih předního dílu od středové čáry. Jinak je to 2x výsledná šířka lišty + přídavky na švy. Tzn. při výsledné liště 2cm a švových přídavcích 0,5cm, bude proužek látky široký 5cm. Proužek na jedné jeho podélné straně 0,5cm zažehlíme do rubu. Pokud budeme na lištu vyšívat knoflíkové dírky, polovinu proužku podžehlíme proužkem vlizelínu. • Nastřižený výstřih rozevřeme a líc na líc našpendlíme připravený proužek na lištu. Nezažehleným okrajem.Konce proužku musí přesahovat (záleží, kolik jsme si přidali při stříhání proužku). Proužek přišijeme cca 0,5 cm od kraje (podle toho, kolik jsme si počítali na přídavek, ale doporučuji ne více). Ve špičce nástřihu šijeme co nejtěsněji k nástřihu. 

 • Lištu složíme napůl rub na rub, založíme si oba konce dovnitř proužku a proužek nastehujeme těsně k prvnímu švu. Poté z líce prošijeme po celé délce lišty, včetně zapošití krátkých konců.
 • Polovinu lišty otočíme do rubu předního dílu a srovnáme. Našpendlíme, zakreslíme si konec prošití (přesně v polovině lišty - u konce nástřihu předního dílu). Doporučuji si i nastehovat, aby vám to neujelo a z líce prošijeme. • No a teď už stačí jen vyšít knoflíkové dírky (doporučuji užší a řidší steh na knoflíkové dírce) a přišít knoflíky. 


 • Pak už jen založíme konce rukávů a spodní lem trika a máme hotovo.

 • Celý foto postup šitého trička zde.
4 komentáře:

 1. Skvělý návod, děkuju! Výhledově se na něj chystám, tak určitě využiju :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ty jo užasný návod todle zapínání jsem chtěla vždycky zkusit ale nikdy jsem to nepochopola jak se šije O:-) .Určitě vyzkouším a písnu jak se povedlo:-) pavla23

  OdpovědětVymazat