Lemování výstřihu se zapínáním II.

Podobně, jako jsme lemovali výstřih podle MacíkaP (zde), můžeme olemovat výstřih na zapínání, ale bez našívání proužků na ramenní šev a současně krásně schováme konce švu lemu u krku. Postup je dobře z poloviny stejný jako ten předchozí, vyberte si, který se vám bude lépe šít nebo taky podle množství látky a designu výrobku..... .

 • Na jednom rameni předního i zadního dílu prodloužíme švový přídavek cca na 3cm na každém díle (musíme dávat pozor, ať to je na jednom a tomtéž rameni. Na druhém rameni střihneme švový přídavek normálně (obvykle 0,7cm - podle šířky OL stehu). Sublimačním fixem, křídou nebo i obyčejnou tužkou si zakreslíme stykové linie švu, abychom potom věděli, kde se mají díly "dotýkat" - tak aby se nám díly na rameni potom příliš nepřekrývaly nebo naopak jsme je neudělali delší než druhé rameno.
 • Na OL začistíme prodloužené ramenní švy.


 • Na předním díle zahneme švový přídavek až na lince stykové linie a zašpendlíme. Na zadním díle zahneme švový přídavek jen na polovinu, tzn. že se nám začištěný okraj dotýká stykové linie a taky zašpendlíme. Sešijeme druhý ramenní šev.
 • Připravíme si cca 4-5cm proužek úpletu na lem výstřihu. Na jednom konci zahneme do rubu krátkou stranu (cca 1,5cm) a proužek složíme podélně napůl. • Připravený proužek si položíme líc na líc (nesešitými okraji k okraji výstřihu) na výstřih. Zahnutý švový přídavek přehneme ještě přes tento proužek a zašpendlíme, aby nám to neujelo.


 • Začneme přišívat proužek, který hodně natahujeme, aby nám potom neodstával (jako se stalo mně :-)). jakmile se blížíme ke konci výstřihu, odstřihneme si nadbytečný proužek (aby nám zůstal přesah cca 1cm), přesahující délku proužku na krátké straně založíme do rubu, položíme na výstřih, přeložíme přes něj opět švový přídavek a došijeme. • Lem výstřihu obrátíme  a na koncích, kde jsme švové přídavky překládali přes proužek pěkně vytáhneme "z rohů" a vyrovnáme. Tím se nám schovají koncové švy. V kraji výstřihu prošijeme z líce pružným stehem a přichytíme tím šev v rubu body (trika). • Opět si přišpendlíme švové přídavky na rameni a díly sešpendlíme tak, aby se nám dotýkaly stykové linie. Vsadíme rukávy. Středovou značku na rukávu přiložíme na stykovou linii ramena, kde bude zapínání - "střed rukávu na spoj na rameni".


 • Připevníme babydruky a výstřih je hotov.

 • Došijeme zbytek body (trika).

2 komentáře:

 1. Pěkné, děkuju, nenapadlo mě takhle šikovně to olemování udělat. Určitě to využiju.

  OdpovědětVymazat
 2. hmmm, paráda, to tak taky zkusím, at nedělám pořád bodýčka s překříženýma ramenama. Fakt supr návod, díky!!

  OdpovědětVymazat