Velký pastelkovník pro Johanku

Tak, poprvé se tady na blogu dostávám k něčemu, co se nedá obléknout :-) Ale blíží se vánoce a po vánocích narozeniny naší Johanky.......Jako dáreček od Ježíška pastelkovník nadělit nemůžu, protože by Johanka zřejmě pochopila, že se Ježíšek alias maminka těžko spouštěla z nebe po zlaté nitce nebo že nevím, kde bydlí (stromeček zdobíme proto, aby Ježíšek věděl, kam má nadělit dárečky...., bez stromečku by to těžko našel...). A protože chci, aby si ještě chvíli myslela, že Ježíšek OPRAVDU existuje, tak pastelkovník dostane až k narozeninám :-).

Rozhodla jsem se pro pastelkovník maxi velikosti, aby se vešly i omalovánky, blok, fixy, guma, strouhátko a samozřejmě ty pastelky..... . Takže výsledná velikost je 40x28,5cm a hloubka 3cm.

Potřebujeme bavlněné látky, Ronar (nažehlovací výztuha vyšší gramáže), Penefol T500 (tužší polyetylénová fólie silná 1,5mm, která je zdravotně nezávadná, ohebná, dá se prát atd. ....), kousek tenčího vlizelínu,  nekonečný zip, druk nebo jiné zapínání na kapsičku, 2cm širokou gumu. 

 • Ze základové látky si nařežeme dva obdélníky 60x40cm, dva stejně velké obdélníky z ronaru. Z penefolu nařežeme obdélník menší, abychom se vyhnuli jeho prošívání - takže 58x38cm. Látky nažehlíme na ronar - vzniknou nám dva vyztužené obdélníky mezi které na závěr budeme ještě vkládat právě penefol. Podle kompotové misky si nakreslíme do rohů obloučky a obstřihneme - na vyztužených látkách i penefolu.


 • Vezmeme si jeden podžehlený obdélník, na který si rozvrhneme vnitřní uspořádání pastelkovníku. Já jsem dala na levou stranu kapsičky na omalovánky a blok, na pravou stranu gumu na fixy, pastelky a kapsičku na gumu a strouhátko.
 • Zakreslíme si střed obdélníku a pokud budeme počítat s hloubkou pastelkovníku 3cm, tak si od středu zakreslíme na každou stranu ještě linku ve vzdálenosti 1,5cm od té středové. 

 • Pak si zakreslíme linky, kde budeme našívat gumy. Já měřila podle fixů a pastelek, které mám Johanka doma a používá je..... . Shora je guma ve vzdálenosti 9cm od horního okraje, ta spodní 10 cm od spodního okraje. Na spodní lince si zakreslíme, kde bude guma končit, aby se nám tam vešla i kapsička.

 • Zakreslíme si rozestupy tunýlků pro fixy (1,5cm) a na gumu si zakreslíme 3cm (ty obloučky jsou nutné, pokud nechceme, aby se nám pak pastelkovník nedeformoval po zasunutí fixu a přílišném natažení gumy...... . Gumu si našpendlíme na značky. Vlevo ke středu ji necháme přesahovat cca 0,5 cm přes zakreslenou linku. Pak gumu postupně přišijeme mezi jednotlivými tunýlky. 
 • Totéž uděláme s gumou na pastelky - zakreslíme si rozestupy (1cm), na gumu 1,5cm. Tady si to nešpendlete dopředu, ale postupně přišívejte, protože ty menší tunýlky trochu při šití překáží.  Já jsem přišívala zleva doprava a tak jsem si i jehlu posunula na maximum vlevo, aby mi nevadila šířka patky. Gumu přišijte jen ke značce, kde bude kapsička  nechte kousek přesahovat. • Připravíme si kapsičku. Řekněme, že výsledná velikost bude 7x9cm. Nařežeme si obdélník velikosti 10x20cm na tělo kapsičky a dva obdélníčky 11x6cm na klopu kapsičky. Vše podžehlíme tenčím vlizelínem. 
 • Tělo kapsičky - na delší stranu si zakreslíme linku 2cm od okraje a sežehlíme do rubu. Okraj začistíme a přišijeme (klidně nějakým ozdobným stehem). Pak si od krátké strany zakreslíme linky ve vzdálenosti 0,5cm, 3cm, 2cm, 9cm, 2cm, 3cm a 0,5cm (první měříme od okraje, další vzdálenosti vždy od předchozí linky). Podle linek kapsičku sežehlete, tak jak vidíte na fotce. Přehyby prošijte cca 1mm od hrany (neprošívejte hrany krajních přehybů 0,5cm - ty prošijete při přišívání kapsičky).  Kapsičku položte na místo na pastelkovníku a zleva i zprava přišijte těsně vedle hrany přehybu a v kraji po hraně pastelkovníku. Pokud vám přes pastelkovník látka přesahuje, můžete ji odstřihnout.
 • Klopa kapsičky - obdélníčky položte lícem na sebe rozměřte si 9cm na delší straně obdélníku - výsledná šířka kapsičky. Podle kompotové misky si nakreslete oblouček a prošijte ho. Kolem stehu obstřihněte přebytečnou látku (já používám cik cak nůžky - pokud je nemáte, nastřihněte si oblouček do podobných véček, aby se vám potom klopa nekrabatila). Obraťe lícem nahoru, hezky si srovnejte hranu obloučku a sežehlete. Oblouček v kraji prošijte. Rovná strana zůstává nezačištěná. Klopu našijte cca 1cm nad kapsičku. Pak klopu "přiklopte" na  kapsičku a prišijte na rovném okraji cca 0,5cm od přehybu - tím schováte nezačištěný okraj a klopa bude držet na kapsičce a nebude se odchlipovat. 

 • Vyznačte si místa upevnění babydruku a nacvakněte. Kapsička je hotová.

 • Kapsy na omalovánky a blok. Na omalovánky nebude kapsa po celé straně pastelkovníku, aby příliš nezapadaly, takže stačí uříznout obdélník 20x30cm. Na kapsu na blog obdélník velikosti 30x38cm. Oba obdélníky na jedné z krátkých stran sežehlíme 2cm do rubu, okraj začistíme a prošijeme (opět, klidně ozdobným stehem). Kapsu na omalovánku (její okraj musí být výše než okraj kapsy na blog) si přiložíme na požadované místo a přišijeme po jejím obvodu tenkým cikcakem (uprostřed nám kapsy sahají až na středovou linku). Pak přiložíme kapsu na blog a rovněž po obvodu přišijeme. Dole zastřihneme kapsu do obloučku podle těla pastelkovníku.  • Tak a pustíme se do středové části a našití zipu. Připravíme si dva krátké a jeden delší proužek látky. Na šířku hřbetu 3cm budou proužky 4,5cm široké. Krátké zažehlíme cca 0,7cm po delších stranách, dlouhý proužek (jeho výsledná délka je cca o deset cm kratší než je výška celého pastelkovníku - u tohoto tedy 30cm) zažehlíme nejprve na krátkých stranách a poté i na těch delších - také 0,7 cm. Krátké proužky přišijeme každý na jeden konec hřbetu, viz foto.  • Připravíme si zip. Pokud máte nekonečný, nasaďte si jezdce. Nejlépe dva proti sobě (já jsem to tak původně udělala, nakonec jsem jednoho jezdce zrušila, ovšem po ušití celého pastelkovníku jsem toho docela litovala...). Zip rozepněte téměř do konce, nechte si tak 5cm konec nerozepnutý. Nerozepnutý konec si našpendlete na jeden z přišitých proužků na hřbetu pastelkovníku. Zip si našpendlete po obvodu celého pastelkovníku až na druhý proužek na opačném konci hřbetu. Zip zkuste opatrně zapnout, zda dobře sedí a nikde vám jedna nebo druhá tkanice neujela - dělalo by to paseku a křivilo to pak celý pastelkovník. Pokud vám zip sedí dobře, v kraji ho přišijte - jedno jak, potřebujete ho pouze přichytit a stehování by bylo zdlouhavé a na výztuze i náročné. V podstatě obšijete pastelkovník jednou dokola - nešijete směrem do hřbetu! Opět vyzkoušejte zip zapnout, zda vše dobře sedí. 
 • Pak si vezmete delší proužek, který jsme si předtím připravili. Položíte na střed hřbetu tak, aby nám zakryl oba konce zipu. Přišpendlete (já jsem si ho postříkala lepidlem ve spreji a přilepila) a proužek celý po obvodu přišijte (tím přišijete a skryjete i konce zipu). Tak a vnitřní část pastelkovníku je hotová. • Svrchní část pastelkovníku si vyzdobíme dle libosti- já jsem zvolila univerzální motiv. Jen dávejte pozor, ať vám motiv nezasahuje příliš do krajů, špatně by se vám to lemovalo.


 • Pokud chcete na pastelkovníku ucho, za které bude vaše dítko smět pastelkovník poponášet, připravte si 15x3cm proužek ronaru a 27x7,5 cm proužek bavlněné látky. Delší okraje proužku sežehlíme 0,7cm do rubu a pak celý proužek složíme podélně na polovinu a také sežehlíme. proužek rozevřeme a dovnitř zažehlíme proužek z ronaru. Opět poskládáme už se zažehlenou výztuhou a po delších stranách prošijeme. Na hřbetu pastelkovníku si vyměříme střed. Ucho si našpendlíme na střed. Konce ucha, kde nezasahuje výztuha podhrneme, našpendlíme a přišijeme ke hřbetu. Pokud konce ucha přišijeme blíže k sobě, než je délka vyztužené části ucha, vytvaruje se nám ucho pěkně do obloučku. Pokud budeme chtít třeba ještě i popruh přes rameno, našpendlete si na oba konce hřbetu proužky nebo stužky s kovovými nebo plastovými půlkroužky, kam se bude smět připnout popruh na karabinkách. No a máme hotovou i svrchní část pastelkovníku.

 • Kompletace - na podložku si položíme svrchní část pastelkovníku lícem k podložce. Na tu položíme penefol (po celém obvodu je o 1cm menší než svrchní i vnitřní část pastelkovníku) a na penefol položíme vnitřní část - rubem dolů. Pastelkovník je složený tak, jako by byl položený rozepnutý na podložce :-). Po celém obvodu si obě vrstvy (třetí je penefol a ten nám do okrajů nezasahuje) sešpendlíme a tím současně uzavřeme penefol v nitru pastelkovníku. V kraji prošijeme celý obvod - opět je jedno jak, vše bude schováno pod lemem. A máme téměř hotovo, stačí olemovat. • Lem. Tak tady jsem trochu peklila. nerada pářu, proto raději tři dny přemýšlím jak postupovat, je abych se pak nesekla a nemusela párat. Tady jsem musela hned 2x. A to proto, že jsem si to chtěla usnadnit a olemovat lemovací gumičkou....... Nakonec jsem to vzdala a olemovala klasicky proužkem. Postup najdete zde. Pokud máte šikmý proužek, tím lépe, budou se vám lépe lemovat rohové obloučky. Já jsem tady proužek přišívaly na lícové straně pastelkovníku v ruce matracovým stehem - aby mi to nikde neujelo a nemusela potřetí párat...... .

 • Dokončení. Na jezdce zipu navažte stužky, ať je za co tahat, vybavte vnitřní část potřebnými kreslířskými pomůckami a můžete obdarovávat :-).
10 komentářů:

 1. Zrovna dnes jsem myslela na to, že bych pro neteř ušila pastelkovník, jeden jsem dělala, ale bez zipu. A tenhle je teda úžasný, určitě vyzkouším, sice až po Vánocích, ale dřív už asi čas nenajdu:-)))

  OdpovědětVymazat
 2. Taf, nádhera. A návod krásně srozumitelný :)

  OdpovědětVymazat
 3. Parádní! Jednou se do podobného pustím. Díky za návod/y! Zatím jsem využila dvojitý rukáv.

  OdpovědětVymazat
 4. já ty tvoje návody miluju. A to krásné precizní zpracování. Jen tiše závidím...

  OdpovědětVymazat
 5. Děkuji za super návod, určitě ho využiju.

  OdpovědětVymazat
 6. Taf, je nádherný, já bych taky chtěla....... ale pro sebe :-DDD krásný postup, jen nevím, zda bych jej zvládla a toho zipu se bojím jako čert kříže.... :-(

  OdpovědětVymazat
 7. No ten je boží. Doufám, že ho brzy dám. Jen nevím, jestli si ho pak nenechám, na pastelkách ujíždím, a ještě když budou mít takový pěkný domeček :-))

  OdpovědětVymazat
 8. Super nápad a skvělý návod! Určitě vyzkouším, děkuji.

  OdpovědětVymazat