Šití zipu s podkrytem do bundy bez podsádky

Všívání zipu na mnohé působí odstrašujícím dojmem, nicméně si myslím, že pokud si vše dobře připravíme, jde to skoro samo.

V tomto příspěvku budeme všívat zip s podkrytem do bundy bez podsádky. To může být např. bunda ze softshellu. Zejména u zimního softu by nám podsádka zbytečně navýšila počet vrstev, které musíme ve finále prošít a méně výkonné šicí stroje by to mohlo umořit. Softshell se navíc netřepí a je relativně pevný, takže podsádka není až tak nutná. A co je podsádka? Slouží nám k začištění oděvu z jeho vnitřní strany, u podšívkovaných věcí se na podsádku přišívá podšívka. Podsádka je obvykle ze stejného materiálu jako je svrchní část oděvu a hledejte ji kolem výstřihů, předního zapínání u bund, sak apod. Zde ji najdete na vnitřní straně bundy v oblasti zipu a okolo výstřihu, také na vnitřním okraji kapuce. No a podkryt? Proužek látky přeložený podélně, prošitý, je obvykle šitý z e stejné látky jako samotný oděvní kousek a "podkládáme" jím zip. Na horním konci zipu můžeme podkryt zahnout přes zip a nestane se nám, že bychom do zipu skřípli - sobě nebo dětem - bradu (pamatuji se, že se m to jako dítěti stávalo poměrně často :-) ). Podkryt nám brání skřípnutí oděvu do zipu při jeho zapínání či rozepínání, přes podkryt nám nebude skrz zip foukat na pupek. Navíc vypadá hezky.
Takže máme ušitou téměř celou bundu, chybí nám pouze všít zip a prošít bundu podél zipu, kapuce a přes spodní záložku.

Připravíme si bundu, rozevíratelný zip, předšijeme si podkryt. Podkryt šiji z 5cm pruhu látky, ale může být ještě i širší, pruh si ustřihneme tak dlouhý, jak dlouhá bude výsledná délka zipu + přidáme na švy a pokud chceme horní konec podkrytu přehnout a překrýt konec zipu, tak si přidáme navíc ještě cca 3cm. Podkryt přehneme podélně napůl lícem k líci, sešijeme na dolním krátkém konci a na horním konci ho prošijeme do obloučku. V kraji kolem obloučku odstřihneme přebytečnou látku. Otočíme lícem ven a v kraji prošijeme. Na fotce vidíte připravený hotový podkryt. Nesešitý okraj ještě začistíme cikcakem nebo na OL, u netřepivých látek to ale není nutné. 
Zip si připravíme dlouhý tak, aby začínal na dolním okraji bundy nebo o 1cm výše a končil v horním kraji kapuce (platí pro tento návod, ne všichni šijeme bundy s kapucí.......prostě musí končit tam, kde chceme aby končil). Delší zip nevadí, dá se zkrátit, krátký zip je problém a je nutná improvizace.


Na podkryt si zakreslíme, kde bude zip končit v horní části podkrytu. Na zip si křídou zakreslíme přes obě tkanice z lícové strany několik příčných značek, které se nám po přišití zipu musí setkat...Jinak bude zip křivě a budeme párat. Zip si rozepneme a lícem nahoru přistehujeme (přilepíme stylefixem, našpendlíme) k podkrytu tu, která bude na podkrytu ve finále přišitá. Začátečníků doporučuji stehovat, špendlíky vám neposlouží, pokud to nemáte pevně v ruce. U značky v horní části podkrytu zip ohneme (u zipů dlouhých akorát zahneme pouze zbývající část tkanice) a přes zip přehneme konec podkrytu s obloučkem. Polovina zipu tedy leží na podkrytu lícem nahoru a horní část zipu kryje podkryt.


Takto připravenou polovinu zipu si položíme a přistehujeme, přilepíme stylefixem nebo přišpendlíme na odpovídající polovinu přední části bundy. Začneme v místech ohybu záložky dolního okraje bundy a končit budeme v přehybu líce kapuce a podsádky kapuce. 

Přes podkryt se zipem přehneme záložku dolního okraje bundy a podsádku kapuce. Okraj podsádky kapuce kolem výstřihu přehneme směrem ven (celou bundu zakončujeme podetnutím celého vnitřního dílu kapuce okolo výstřihu a přišitím matracovým stehem k výstřihu).

Nasadíme si zipovou patku a zip přišijeme ve vzdálenosti cca 2- 3mm od zoubků. Záložku dolního okraje bundy i podsádku kapuce otočíme lícem ven.Podle již ušité jedné strany zipu si na druhou polovinu bundy zakreslíme značky, kde by se nám měly zipové tkanice stýkat. Pak vezmeme druhou polovinu zipu, položíme značky na značky a přistehujeme (přilepíme stylefixem nebo našpendlíme. Opět přes zip přehneme záložku dolního okraje bundy a v horní části podsádku kapuce. Okraj podsádky opět přehneme směrem ven. Zip přišijeme. Přebytečný zip (v případě delšího zipu) odstřihneme.


Záložku i podsádku otočíme lícem ven. Zip zkusíme zapnout, zda nám sedí značky a dolní i horní okraj bundy. Pokud ano, můžeme bundu prošít okolo zipu a přišít záložku dolního okraje bundy.


7 komentářů:

 1. Opravdu super, děkuji za návod

  OdpovědětVymazat
 2. parádní návod, takových není nikdy dost! Děkuju!

  OdpovědětVymazat
 3. Parádní návod, krásné, názorné fotky a jasný a výstižný popis! Teď už se snad konečně rozhoupu a na bundu si troufnu ;) Prostě skvělé, moc děkuji!

  OdpovědětVymazat
 4. Krásný návod, děkuji. Nemáte pak prosím ještě fotku, jak máte zapravene to podsiti kapuce k prukrcniku? Přesně takto bych chtěla ušít mikinu, ale nějak mi prostě nejde to přišití k prukrcniku aby to bylo uhledne. Dekuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer, určitě to bude u jiné bundy, kde je celý postup, šiji to pořád stejně - matracovým stehem v ruce... . Švový přídavek podšívky kapuce podhrnu a matracovým stehem přišiji ke švovému přídavku průkrčníku lícového dílu.....hezky těsně u švu, ať není vidět. Ale u jiné bundy, kde je celý postup to najdete... Hezké šití, T.

   Vymazat