Mikina se stojáčkem na zip

Tak, konečně jsem se dostala k ušití teplé mikiny pro naši právě 5ti letou dcerku. Poprala se s tím statečně - všude se prsí, že UŽ JE JI PĚT  (jak já ji to závidím :-) ). Dokonce začala spát v dětském pokojíčku ve své posteli. Její statečný brácha (1,5 roku) tam spí už více než rok sám. Johanka na to dosud neměla odvahu. No nic, zpět k mikině. Mikinu jsem ušila s radostí, že nahradí dosluhující rolák, abych dnes ráno zjistila, že ji je ještě veliká, že jsem střihla větší velikost....... . No, hlavně že to není malé :-).Aplikace vážek jsou motivy Tone Finnanger z knížky Crafting Tildaś Friends.
Na mikinu budete potřebovat nejlépe pružnou teplákovinu (já jsem šila z warmkeepru, rubem nahoru - je krásně chlupatý a hebký), kousek jiného úpletu nebo plátna na podšití stojáčku a kapsy. Budete potřebovat zip, min 10cm (záleží na vás, jak moc chcete mít mikinu rozepínací), zipovou patku, originál patenty nebo látku na patenty vhodnou (já jsem použila hodně pružný úplet, protože byl jediný, který se mi barevně hodil k látce. A pak už jen běžné šicí potřeby - nůžky, nitě, jehly.....a taky šicí stroj :-).

Všechny upozorňuji, že postup nemusí být úplně v souladu s tím, jak se taková mikina šije profesionálně. Přeci jen jsem amatér. Nicméně na výsledku to snad poznat nejde :-).

Vykopírujeme si střih potřebné velikosti, já jsem použila střih na mikinu z Ottobre č. 6/2012, střih č.15. Originální střih je s kapucí, já jsem předělala na stojáček a předělala jsem i dvě kapsy na jednu, abych částečně skryla středový šev. Celá mikina se dá ušít i s celistvým předním dílem, ale to zase někdy jindy.


 • Nastříháme si všechny potřebné díly z teplákoviny, nastříháme si podšívku stojáčku a připravíme si i kapsu. Můžeme si už připravit i aplikace, pokud budeme něčím mikinu zdobit.

 • Sešijeme ramenní švy.


 • Připravíme si stojáček - položíme si líc na líc teplákovinu a podšívku límečku a sešijeme v horní části (šev, který nám pak tvoří horní okraj límečku). Dolní okraj podšívky začistíme.


 • Límeček položíme líc na líc na výstřih mikiny. Pěkně značky na značky, aby límeček hezky seděl. Límeček přišijeme k výstřihu mikiny.

 • Začistíme si  (na overlocku nebo cikcakem) střední okraje předních dílů - od podšívky límečku až dolů po dolní okraj mikiny (na fotkách to tak úplně nemám, ale nenechte se zmást). Teoreticky stačí začistit pouze okraje předních dílů bez límečku, protože ty budou schované a oku nepřístupné).
 • Všití zipu. Připravíme si zip požadované délky, nerozebíratelný (nemá tak tlustou tu spodní část a nebude tlačit. A taky vyjde určitě levněji). Zip si přiložíme na mikinu a nakreslíme si značky na zip v místech sešití předních dílů a límečku. Uděláme si ještě další značky - na zipu i mikině - někde ve spodní části zipu, ale pozor, značky na mikině i zipu musí lícovat. Tím si zajistíme krásně souměrně všitý zip, bez toho, aniž by nám to někde nepěkně ujíždělo. 
 • Zip nastehujeme na přední díly a stojáček. Podšívku límečku obrátíme přes zip, líc podšívky na líc teplákoviny. Tím skryjeme i zip. Spodní okraj podšívky límečku otočíme zpět. To se nám bude hodit, až budeme límeček v rubu mikiny začisťovat. • Nasadíme si zipovou patku a zip přišijeme na jedné i druhé straně.

 • Otočíme límeček lícem ven, hezky vytlačíme růžky límečku a zkusíme zapnout zip, zda nám hezky sedí. Pokud ano, ručně a nenápadně přichytíme několika stehy konec zipu ke středovému švu mikiny. Nebude se nám otáčet ven z výstřihu při oblékání atd.


 • Na rubové straně mikiny si podhrneme dolní okraj podšívky límečku, přišpendlíme na šev výstřihu a ručně přišijeme matracovým stehem (vtip je v tom, že není vidět).
 • Sešijeme středový šev předního dílu - od spodního okraje až po konec zipu.


 • Kapsa - vyměříme si obdélník (na téhle bundičce 25x15cm + přídavky na švy).  Podle misky (zalovte v kuchyňské lince) si nakreslíme na obou horních rozích obloučky - budoucí prostřihy na ruce. Kapsový díl střihneme z podšívky i z teplákoviny. Obě části na sebe položíme líc na líc a po celém obvodu prošijte, jen v dolní části si nechte cca 7cm na přetočení kapsového dílu lícem ven. Prostřihy kapes obstřihneme cik-cak nůžkami nebo, pokud je nemáme, nastříháme švový přídavek malými ostrými nůžtičkami. Sestřihneme všechny rohy kapsového dílu. Ponechaným otvorem ho přetočíme lícem ven. Hezky vytlačíme všechny rohy a otvor zašijeme matracovým stehem. Po celém obvodu si kapsový díl prostehujeme. Pokud bude na kapse aplikace, našijeme  ji teď, bude se nám to dělat lépe než na již na přední díl přišité kapse.
 • Vyměříme si středovou linii kapsy a přiložíme na přední díl do požadované výšky. Srovnáme, přišpendlíme a doporučuji nastehovat, pokud šijeme z pružného materiálu. Kapsu přišijeme na přední díl - na horním okraji kapsového dílu a pak od spodní části jednoho prostřihu na ruku k druhému.


 • Vsadíme a přišijeme rukávy (já jsem všila ještě před šitím kapsy, protože o existenci kapsy jsem rozhodla až v průběhu šití...).
 • Sešijeme boční švy - zadního a předního dílu a v jednom sledu i rukávové švy.

 • Připravíme si patenty - přeložíme líc na líc krátkými stranami k sobě a ty sešijeme. Vzniknou nám "tunely". Ty přeložíme líci ven tak, že nám vzniknou "tunely" na jedné hraně přeložené, na druhé dvě nesešité volné vrstvy patentu.   • Patenty všijeme do rukávů a na dolní okraj mikiny - mikinu máme otočenou lícem dovnitř. Do rukávů vsuneme patenty složenou hranou dovnitř, švy na švy. Sešijeme volné okraje patentů k okrajům rukávů. stejně přišijeme patent na dolní okraj mikiny. 


 • Mikinu si dle vlastních představ dozdobíme.

 • A máme hotovo :-).

5 komentářů:

 1. Bomba ! Máš ji nádhernou !!!

  OdpovědětVymazat
 2. Krásná, návod potěšil, zatím se všívání toho zipu vyhýbám. Hurá, už nemusím .-)

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den, prosila bych o radu, jak jste předělala střih s kapucí na stojáček. Šiju synovi softshellovou bundu a na tomto kroku se mé dílo zcela zastavilo. Pořád to nesedí...:-(
  Děkuji, Veronika

  OdpovědětVymazat