Rukavice na pořádnou koulovačku

Tak, už rozepsaný příspěvek o rukavicích omylem smazán a neuložen.......... tak ještě jednou.

Možná už je na rukavice poněkud pozdě, ale třeba oprášíte příští rok..... . Já jsem je Jeníčkovi šila také až teď. Se sněhem je to letos nějaká bída, nicméně ty co má, má malé..... tak mám alespoň na příští rok vystaráno.
Základ střihu na rukavice je od Tone Finnanger z knihy Sew Pretty Christmas Homestyle. Upravila jsem si část od zápěstí  - rozšířila a nechala rozparek na zapínání suchým zipem. Myslím si, že střih zvládnete podle ručky svého dítka celkem snadno samy. Nákres střihu doplním, jen se k němu dostanu...... .

Rukavice jsem šila ze softshellu a vnitřní vrstvu z wellsoftu. Spotřeba je poměrně malá. Kromě látek budeme potřebovat ještě kousek lastinu nebo prádlové gumy (cca 1cm široké, může být i užší) a suchý zip (asi 5cm na každou rukavici). Pokud chceme poutka, tak ještě kousek stuhy. 
 • Připravíme si střih.
 • Nastříháme si všechny díly rukavice ze softshellu i wellsoftu (na fotce vidíte pouze softshellové díly), každý díl 2x a zrcadlově obráceně (na pravou a levou ruku).


 • Pokud chceme díly na hřbetech rukou ozdobit aplikací nebo nažehlovačkou, doporučuji udělat to teď. 
 • Jako první ušijeme softshellové části. Sešijeme si dlaňové díly. Na obloučku palcového švu a v rohu mezi palce a dlaňovým švem látky nastřihneme nebo obstřihneme cikcak nůžkami, aby nám pak švy netáhly nebo se zbytečně nekrabatily.

 


 • Složíme si líc na líc softshellové díly a sešijeme na malíkové straně. Jakmile se šev začne stáčet do oblouku (kolem prstů) přestaneme šít. Díly rozevřeme a položíme si je lícem na podložku. Odměříme si vzdálenost od kloubu palce po zápěstí a v této vzdálenosti si zakreslíme na rukavici linku, na kterou pak budeme našívat prádlovou gumu  nebo lastin.


 • Připravíme si suchý zip. Na rukavici budeme našívat očka, na "přezku" háčky. Doporučuji se toho držet, jinak se vám budou háčky suchat na oblečení, pokud by nebyly při zapnutí zcela překryté "přezkou". Suchý zip přišíváme pře našitím gumy nebo lastinu, já to udělala obráceně a na ten gumou nebo lastinem zvlněný díl se to rozhodně nepřišívá tak dobře.
 • Očka budeme našívat na díly na hřbetech rukou. Odměříme si cca střed od budoucí gumy       k okraji rukavice a podle šířky suchého zipu si zakreslíme linku, podél které očka přišijeme. Přišívám drobným cik-cakem, jinak hrozí, že se suchý zip časem vytřepí a suchý zip odpadne.


 • Uřízneme si dva asi 16cm dlouhé proužky softshellu, asi o 1cm širší než máme suchý zip. Proužky složíme rub na rub a po obvodu prošijeme (je jedno jestli rovným stehem nebo cik-cakem). Na každou z vytvořených přezek si položíme háčky suchého zipu, po šířce na střed, na délku blíže ke hraně složeného proužku. Háčky přišijeme cik-cakem. 


 • Teprve teď budeme našívat prádlovou gumu nebo lastin do oblasti zápěstí. Připravíme si asi o třetinu kratší gumu nebo lastin (dopředu nestříháme, jen si to zakreslíme a uděláme si na gumu nebo lastin značku) než je zakreslená linka na dílech rukavic. 
 • Gumu nebo lastin položíme na linku, přichytíme několika počátečními stehy, pak si gumu (lastin) natáhneme tak, aby značka lícovala s druhým koncem linky a nataženou přišijeme tříkrokovým cikcakem. • Teď si na dlaňové díly našpendlíme "přezky". Odměříme si střed mezi lastinem a okrajem rukavice. Po došití musí přezka naléhat na háčky, jinak tam bude na houby.

 • Pak opět složíme díly líc na líc a sešijeme od nedokončeného švu na malíkové straně až cca 0,5-1cm za našitou gumu nebo lastin.

 • Na takto připravené softshellové části si ještě našpendlíme poutko ze stužky. Nemusíme, ale vzhledem k tomu, že děti rády rukavice ztrácejí, tak mám kus prádlové gumy na obou koncích s patentky, které provleču právě těmito poutky, zapnu, rukavice provléknu rukávy bundy a když je dítko náhodou rukavice sundá a pustí, tak je  neztratí, protože zůstanou viset na gumě z rukávu.... . Pokud se tedy pro poutko rozhodneme, našpendlíme si ho do krajů rukavic ke švu na malíkové straně.

 • Softshellové části teď odložíme a připravíme si ty z wellsoftu (můžete použít i fleece nebo jiný materiál, který máte a hodil by se).
 • Nejdříve sešijeme dlaňové díly, pak  sešijeme hřbetní díly k dlaňovým. Stejně jako u softových částí nám zůstane nesešitý kousek od lastinu nebo gumy ke kraji rukavic (rozparek rukavic).

 • Teď si zkompletujeme pravou levou rukavici - softshell + wellsoft.
 • Softshellovou a wellsoftovou část zasuneme líc na líc do sebe a po obvodu si nastehujeme nebo našpendlíme.


 • Díly k sobě sešijeme. Začneme ve špičce rozparku, pokračujeme přes polovinu, kde máme našpendlenou přezku, šijeme po obvodu a šev zakončíme jakmile se dostaneme za oblouček na druhé straně rozparku. Nesešitá nám tedy zůstane jedna strana rozparku - potřebujeme ji na převrácení rukavice lícem ven. 
 • Rukavice převrátíme líci ven a wellsoftové zasuneme  do softshellových. Zašpendlíme otvory, kterými jsme rukavice převracely a sešijeme matracovým stehem. Pak prošijeme rukavice od vrcholů rozparků, přes celý obvod rukavic zpět k vrcholům. Šijeme cca 0,5cm od okraje.


 • A máme hotovo :-).

9 komentářů:

 1. Fůůů, tak ty jsou vymazlené. Nádherna a možná se i do nich pustím - super návod. Díky Jana.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobry den, je mozne koupit strih? Dekuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vladimíro, dobrý večer. Já vlozim návod, jak si ho udělat snadno a na míru dané ruky, ok? Střihy na prodej nedělám, ale třeba se k tomu dopracuji.......krásný podzimní večer, Táňa

   Vymazat
  2. Tak návod jak střih vyrobit je zde :-)
   http://tafanas.blogspot.cz/2015/11/jak-vytvorit-strih-na-rukavice-tak-se.html

   Vymazat
 3. Dobrý den, právě jsem podle vašeho návodu dokončila dárek pro mou mamku. Ač jsem začátečník, dílo se zdařilo. Má samozřejmě mouchy pramenící z mé nezkušenosti, ale i tak mám radost a vám patří mé velké díky za parádní popis (šití i vytvoření střihu:-) ).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! Mám radost také! Hodně chuti do dalšího šití! Táňa

   Vymazat
 4. Skvely navod! Jsem zacatecnik a podle vaseho navodu se mi povedly krasne rukavice. Mam ze sebe fakt radost, diky vam :) martina

  OdpovědětVymazat