Jak vytvořit střih na rukavice

Tak se dostávám k prvnímu svému veřejnému střihu :-) Vkládám na přání :-) Snad podle toho něco ušijete, ale doporučuji první verzi raději z nějakého zkušebního materiálu, abyste si si mohli střih případně upravit, než šmiknete do něčeho dražšího.


Budete potřebovat ruku, na kterou budete rukavice šít......takové spolupracující dítě, které si ji i samo obkreslí je vyloženě ideální model. Asi 3 archy papíru A4 (malé rukavice se vám vejdou i na dva...), tužku, nůžky. Kopírka je dobrý pomocník, pokud ji máte k dispozici (třeba na tiskárně).

 • Obkreslíme ruku - prsty u sebe, palec v opozici. Na obrázek doporučuji hned zakreslit, kde je zápěstí a kam by asi měla dosahovat budoucí rukavice. Kvalita obkreslení je nepodstatná - když vám bude pomáhat dítě, na nějaký hrbolek nekoukejte. Hlavně aby odpovídala velikost a obkreslený tvar šel měřit :-)
 • Obrys ruky znovu "obkreslete", ale v cca 1 cm vzdálenosti od první linky. Hrbolky a jiné patvary vynechejte, viz. obrázek.
 • Teď důležité míry, podle kterých vytvoříme střih. A= délka rukavice, B = šířka rukavice, C = délka palce, D = šířka palce, E = hloubka od vrcholu rukavice mezi palec a ukazovák.
 • Tak tady mi vypadlo jedno foto......ale nevadí. Vezměte si pravítko a nekreslete obdélník podle mír AxB. Udělejte si na delších stranách i značku ve vzdálenosti E. Rozměry na tomto střihu jsou na ruku dvouletého drobnějšího dítka. 
 • Horní část obdélníku zaoblete - používám skleničky, misky a jiné nádobí, které se právě rozměrově a tvarem hodí.... .
 • Od spodní části rukavice si odměřte výšku rozparku (týká se rukavice na zapínání na suchý zip, postup, jak je ušít je zde). Pokud se rozhodnete, že uděláte rukavice pouze stažené do nápletu (patentu), tak udělejte střih o celý tenhle rozparek kratší....... .
 • Ve spodní části střihu si udělejte po obou stranách značky ve vzdálenosti cca 0,7 cm od rukavice a spojte tyto body s místy, kde máte vyznačenou výšku rozparku - dolní část rukavice se bude trochu rozšiřovat, aby se lépe nasazovala....... . Jeden růžek zaoblete - tam bude rozparek. Jestli nemáte kružítko, poslouží vám malá štamprle..... .


 • Pokud máte k dispozici kopírku, tak si dvakrát okopírujte dosavadní nákres. Dlaňový díl je ze dvou částí. 
 • Nejdříve díl, který kryje prsty. 1 cm pod značkou míry E si zakreslete tužkou linku. Palec budeme kreslit nad obloučkem rozparku. Na zakreslené lince si od okraje rukavice odměřte míru D a od stejné linky spusťte kolmici ve vzdálenosti míry C (snad je to pochopitelné alespoň podle obrázku :-) ). Spodní část vzniklého obdélníčku nebo čtverečku zase zaoblete hezky do obloučku (použila jsem opět štamprle). 
 • Totéž zopakujte na části, která bude krýt dlaň, jen nákres palce bude směřovat vzhůru.
 • Tak a máme všechny tři potřebné díly. Ty si vystřihneme. Pro kontrolu přiložte dlaňové díly k sobě tak, aby se stýkaly vodorovné linky od kterých vystupuje palec - teď by měl být dlaňový díl stejně dlouhý jako ten, který kryje hřbet ruky.

 • A máte střih BEZ ŠVOVÝCH PŘÍDAVKŮ! Na ty při stříhání nezapomeňte, jinak budou výsledné rukavice malé! Švový přídavek si udělejte cca 1cm. Pro ilustraci, obrázek níže.


 • No a můžete začít stříhat. Raději nejprve zkušební model, podle kterého doladíte délku rukavice i části na palci..... . Včetně celkové šířky rukavice. Šířku doporučuji upravit až podle toho, pro kolik vrstev a jaký materiál se rozhodnete. Pokud budete šít opravdu tlusté rukavice (soft + wellsoft, zde), ponechte si střih volnější (i delší palec a část na ostatních prstech.... ). Pokud půjde o tenčí rukavice na podzim a jaro, třeba jednovrstvé do nápletu, můžete si dovolit udělat střih užší. 
 • Tak ať se Vám střih i šití zdaří :-)

5 komentářů:

 1. dobrý den, moc Vám děkuji..!! brzy se pustím do díla..;)

  OdpovědětVymazat
 2. Super,diiy moc za navod! Hned vecer vyzkousim!

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den, strih je super,vymereno,vyzkoušeno,jen jsem byla tak zabraná,ze jsem zapomněla na přídavky takže nakonec jsou místo pro čtyřletého tak pro ročního synka😀 no chybami se člověk učí 😀 příště už si na to dám pozor😏

  OdpovědětVymazat