Kornout - do 1. třídy, ale i jinam :-)

Milé maminky a tatínkové, 
do  1. září zbývá ještě hodně času, nicméně pokud budete vypravovat své ratolesti do 1. třídy a budete mít potřebu vybavit je kornoutem naditým sladkostmi a drobnými dárečky, je tento článek právě pro vás. V obchodech sice naleznete širokou škálu papírových kornoutů různých velikostí i cen, ovšem nemusí být dle vašeho vkusu. Já jsem si nevybrala a už vůbec jsem neměla chuť za ně vydat požadovaný peníz. Případnou koupi jsem si nechala pouze pro případ, že kornout nestihnu vyrobit. Stihla jsem, ušetřila jsem a na výsledné dílo jsem náležitě pyšná. Nelituji ani minutu času, který jsem nad výrobou kornoutu strávila. 


Pokud se ocitnete v podobné situaci, nabízím vám méně podrobný (ve víru výroby jsem zapomněla fotit detailní postup) návod, jak vytvořit kornout látkový.

A ti, kteří se na kornout nechystají, protože pravděpodobně bydlí v místech, kde to není zvykem, můžete využít třeba na výrobu kornoutu od Mikuláše nebo k výrobě narozeninového kornoutu nebo třeba kouzelnické čepky :-D.

Pozn.: tento návod je na výrobu kornoutu pro holčičky. Základ jistě využijete i pro klučičí kornout, nicméně růžičky na  ten klučičí asi nelepte :-D. Raději si připravte třeba  dinosaury nebo malé autíčka nebo tak něco.....prostě klučičího.

Co potřebujeme: čas - cca jeden večer, nápad - přibližnou představu, jak by měl kornout vypadat (a k tomu vše potřebné, co nebude dále vyjmenované). 
 • Tavnou pistoli a dostatek náplní, šicí stroj (v krajním případě můžete i to co se sešívá na stroji slepit tavnou pistolí, ale udělala bych to pouze v případě, pokud bych šicí stroj opravdu neměla k dispozici)
 • penefol (polyetylénová výztuha, udrží i větší kornout v požadovaném tvaru bez toho, aniž by se přelamoval a deformoval)
 • izolepu, kolíčky na prádlo
 • látky - několik dekorů, množství musíte přizpůsobit vámi požadované velikosti kornoutu
 • filc
 • kamínky, třpytivé kontury na textil, stuhy, bambulky, krajky atd.
Tak a jdeme na to!
 • Rozmyslete si velikost. Na úvodní fotce je zjevné, že jsem to trochu předimenzovala. Omluvou mi budiž to, že to byl první a tedy pokusný kornout. Potřebujete znát výslednou výšku kornoutu a obvod podstavy. Budeme vyrábět kužel, takže kdo zapomněl, jak co spočítat, zadejte si to do vyhledávače a máte to na to šup.
 • Plášť kužele si vystřihneme z penefolu.  Dokud ho neslepíme, můžeme si hned podle něj ustřihnout nebo nařezat dva kusy z plátna - přidáme na přídavky na švy  a větší přídavek na obvodu podstavy.
 • Slepení penefolu. Izolepou si slepíme penefol do varu kužele. Izolepa má jen pomocnou funkci, takže ji nemusíte lepit úplně všude, kde by se zdálo, že je ji potřeba. Ale máme jen dvě ruce a je potřeba penefol udržet v požadovaném tvaru. Nažhavte tavnou pistoli a spoj na penefolu postupně slepte tavnou pistolí. Izolepu můžete poté odstranit. Kužel z penefolu máme hotový.
 • Oba kusy plátna sešijeme tak, aby byl výsledný tvar kužel - vlastně dva kužely - máme dva kusy plátna - jeden bude tvořit vnější plášť, jeden bude kornout vystýlat. Kus, který bude tvořit vnější plášť obrátíme lícem ven a šev rozžehlíme.
 • Ještě potřebujeme jeden kus z plátna - obdélník, který sešijeme do válce a bude tvořit zavazovací podstavu kužele. Spočítáme si obvod podstavy, přidáme 1,5 cm na přídavky na švy, sešijeme kratší strany k sobě. Jeden okraj na vzniklém válci začistíme, založíme, můžeme obšít nějakou krajkou, stužkou......co se nám líbí. • V tuto chvíli máme vše ušito a už budeme pouze stříhat, kreslit a lepit.
 • Do pláště z plátna vložíme kužel z penefolu. Snažíme se spoj napasovat na šev, aby nám někde na hladkých částech plátna pak nedělal nějaké nevzhledné hrboly. Plátno hezky na penefolu napneme a na obvodu podstavy si ho založíme do kornoutu a přichytíme kolíčky na prádlo. vezmeme tavnou pistoli a založený okraj uvnitř kornoutu přilepíme. jde to rychle, jen pozor na prsty, ať nejsou také přitavené :-).
 • Teď vysteleme vnitřek kornoutu druhým připraveným plátěným kuželem. Vrchol zatlačíme co nejvíce do vrcholu kužele z penefolu, srovnáme, okraj přehneme přes okraj podstavy a opět přichytíme kolíčky. To, že je přídavek větší, nevadí. Tavnou pistolí vnitřní díl kornoutu přilepte přesně podél okraje kornoutu. Zbytek přídavku vnitřního kornoutu můžete odstřihnout.
 • Teď přijde na řadu přilepit zavazovací podstavu. Vezmeme si plátěný válec, nezačištěným okrajem ho natáhneme na okraj kornoutu, srovnáme a opět přilepíme tavnou pistolí. Teď nám zbývá zamaskovat okraj kornoutu, kde jsme lepili nezačištěné látky a odstřihávali. Vezmeme si stuhu nebo bambulky nebo krajku (cokoliv, co se nám líbí a máme to v délce obvodu podstavy. A na nevzhledný okraj přilepíme opět tavnou pistolí. Začínáme v místech švu vnějšího pláště a v tomtéž místě i končíme. Tak a základ kornoutu je hotov, teď už budeme pouze zdobit.
 • Jmenovka je fajn. Vaše dítko bude vědět, že kornout je jen a jen jeho. Nic anonymního. Já jsem na obdélníček filcu napsala jméno flitrovou konturou na textil (pozor! Nějakou dobu to schne, tak s tím musíme počítat). Obdélníček na kornout opět přilepíme tavnou pistolí. Můžeme si ho dozdobit kamínky, po obvodu třeba zase konturou.
 • Takže, co nám ještě chybí? Něčím kornout nazdobit a pak už jen naplnit a zavázat a hurá do školy.
 • Já jsem zdobila látkovými růžičkami. Výroba je rychlá a jednoduchá a výsledek - áááááááách.


 • Nařežte si pruhy látek cca 7 cm v délce asi 50 cm. Menší růžičky jsem dělala z 6 cm pruhů. Pruh podélně složte na polovinu, nařaste si první cca 3 cm, pak už si vezměte do ruky tavnou pistoli a postupně řaste a lepte růžičku - viz video.
 • Ze zeleného filcu nastříháme lístečky, nalepíme na kornout a na lístečky přilepíme růžičky. Vše tavnou pistolí. 
 • Aby byl kornout kompletní, už nám chybí jen stuha na jeho zavázání. Takže cca 120 cm široké saténové stuhy, konce zešikma sestřihneme, kornout naplníme a zavážeme.


 • Hurá! Máme hotovo!

 • P.S. plnit obří kornout jen sladkostmi není dobrý nápad - pokud nejste iron-man či iron-women a nehodláte nesčetně hodin odolávat atakům  ratolesti nadopované cukrem. Já jsem naší Johance ušila panenku, kterou si přála - měla jednu velkou výhodu - má totiž obří hlavu, která dokonale vyplnila a ucpala kornout. No a toho ostatního se tam vešlo už jen tak akorát :-).
 • Panenka je podle střihu Tone Finnanger z knihy Tilda's Toy Box.

3 komentáře:


 1. شركة المثالية للتنظيف - المثالية للتنظيف بالمنطقة الشرقية تسعد بتقديم خدماتها المتميزة للتنظيف ومكافحة الحشرات بالمنطقة الشرقية فتعد الشركة المثالية للتنظيف بالدمام والخبر والقطيف والجبيل والاحساء وسيهات وجدة
  اتصل الان واحصل علي خدمات شركة المثالية بخصم 50% لجميع خدماتها الاتية

  المثالية للتنظيف
  شركة المثالية للتنظيف بالدمام
  شركة المثالية للتنظيف بالخبر
  شركة المثالية للتنظيف بالجبيل

  المثالية
  شركة المثالية للتنظيف بالاحساء
  شركة المثالية للتنظيف بالقطيف

  اذا اردتم التعامل مع شركة المثالية للنظافة الشاملة بالمنطقة الشرقية تواصلوا معنا علي وسوف تحصلون علي خدمة لائقة باسعار مناسبة فتعد اسعار المثالية للتنظيف رخيصة ومناسبة لجميع عملائه

  ________

  OdpovědětVymazat

 2. شركة المثالية للتنظيف بالاحساء

  تقدم لكم افضل خدمات التنظيف ومكافحة الحشرات ورش افضل انواع المبيدات الامنة والفعالة بالمنطقة الشرقية وتضمن لكم العيض في منزل امن نظيف خالي من الحشرات باسعار مناسبة فتعد شركة المثالية للتنظيف بالاحساء افضل شركة تنظيف بالاحساء تواصلوا معنا من اجل الحصول علي خدمات الشركة بجودة واسعار رخيصة

  شركة المثالية للتنظيف بالاحساء
  شركة المثالية لمكافحة الحشرات بالاحساء

  http://elmthaly-group.com/

  OdpovědětVymazat